Lif Modelleri ve Örnekleri
Kahve Çekirdeği Örnekli Lif Yapılışı

Kahve çekirdeği örneği görünüş olarak kahve tanelerine benzer.  Sevimli ve şirin bir örnektir. Kahve çekirdeği örneği ile olan lifler çok zarif durmaktadır.

 

Yapılışı: Bu örneğe başlamak için 4 ve 4’ün katları ile ilmek oluşturulur. Örnek 4’ün katları üzerinde ilerlemektedir.  3,5 numara şişe 44 ilmek ile başlanır. İki sıra ters örgü örülür.

Örgünün alt lastiği oluşturulur. Diğer sırada kahve çekirdeği örneği oluşturulmaya başlanır. Kenar ilmek sağ şişe alınır. Sol şişte bulunan 3 tane ilmeğin sondaki 3’üncü ilmeği öndeki 2 ilmek üzerinden geçirilir. Bu işleme aslında ilmek düşürme denir. Yani 1 ilmek eksiltilmiş olur. İlmek eksiltildiği zaman örgünün sayı düzeni bozulur. Bunun için 1 ilmek artışı yapılmalıdır ki sayı sabit kalsın.

 

Kahve Çekirdeği Desenli Banyo Lifi

 

İlmek düşürme ile 3 ilmekten geriye 2 ilmek kalır. İlk ilmek düz örülür. 1 İlmek arttırılır. Arttırılan ilmeğin yanındaki ilmekte düz örülür. Böylece tekrardan 3 ilmek oluşur. 1 ilmek ters örülür.  Tekrardan diğer 3 ilmek alınır. 1 İlmek düşürülür, 1 ilmek arttırılır ve yanındaki 1 ilmek ters örülür. Bütün sıra bitene kadar bu şekilde devam edilir.

Arka yüze geçildiğinde tüm ilmekler ters örülür. Daha sonra ön sıraya geçildiğinde tüm sıra düz örülür. Arka sıra tekrardan ters örülür. Sonra diğer sırada kahve çekirdeği örneği yapılmaya başlanır.

Benzer Konular

Yıldız Lif Modeli Yapılışı

Yıldız Lif Modeli Yapılışı

Tweet TweetYıldız Modeli Lif Yapımı Yıldız şeklinde lif yapımında genellikle birden farklı lif ipliği kullanılmaktadır....

Günlük Kullanım İçin Lif Yapılışı

Günlük Kullanım İçin Lif Yapılışı

Tweet TweetGünlük Kullanım İçin Lif Örme İşlemi Lif örmeye kara vermiş iseniz ve nasıl örüleceği...

Beyaz – Pembe Banyo Lif Yapılışı

Beyaz – Pembe Banyo Lif Yapılışı

Tweet TweetLif yapımı annelerimizden öğrendiğimiz ve yüzyıllardır devam eden bir gelenektir. Eskiden gerek çeyize koymak,...

Yeşil Renk Lif Modeli ve Yapılışı – Anlatımlı

Yeşil Renk Lif Modeli ve Yapılışı – Anlatımlı

Tweet TweetLif yapan bayanlar en çok yeşil renk lif yapmayı tercih ediyorlar. Bu tercihlerinin altında da...

El Örgüsü Kullanımı Kolay Lif Modeli ve Yapılışı

El Örgüsü Kullanımı Kolay Lif Modeli ve Yapılışı

Tweet TweetLif yapımında kendini geliştirmek isteyenler için Örgü Banyo Lifi gerçekten güzel bir tercih. Güzel...Yukarı