Lif Modelleri ve Örnekleri
Kesme Şeker Örnekli Banyo Lifi Yapılışı

Bayanların yaptığı tüm örgünün temeli ters ve düz tekniğinden oluşur. Ters ve düz örgü yapmasını bilen her bayan istediği modeli rahatlıkla çıkarır. Sadece biraz pratik yapması gerekir.

Yapılışı: Kesme şeker örneğinde önemli olan sayıdır. Sayının katları ana temayı oluşturur. Dört ve dördün katları olabilir. Beş ve beşin katları olabilir. Bu alan ören kişiye aittir.

Kesme Şeker Desenli Lif

3,5 numara şişe 50 ilmek oluşturulur. 50 ilmeğin iki sırası ters örülür. Sonra üçüncü sırada model oluşturulmaya başlanır. 5 sıra ters 5 sıradüz örülür. Bu işlem tüm sıra bitene kadar yapılır. Arka sıraya geçildiğinde önde yapılan işlemin tersi örülür. Bu işlem beş sıra devam eder. Beşinci sıra bittikten sonra yani altıncı sıraya gelindiğinde ters ve düz örülen örgülerin yerleri değiştirilir.

5 sıra düz örülen örgünün üstü ters örülür, 5 sıra ters örülen örgünün üstü düz örülür. Lif meydana gelene kadar beş sırada bir model yeri değiştirilir. Lif tamamlandıktan sonra bitirme (kesme) işlemi başlar ilmeklerin sayısı azaltılır. İlmek sayısı iki iki azaltılırsa daha düzgün durur.  İki ilmek alınır. Sağ şişte bulunan ip üzerinden geçirilir. Tek ilmeğe indirilir. İşlemler bu şekilde devam eder. Lif kesilip bittikten sonra kenarları tığ ile oyalanır.

Benzer Konular

Yıldız Lif Modeli Yapılışı

Yıldız Lif Modeli Yapılışı

Tweet TweetYıldız Modeli Lif Yapımı Yıldız şeklinde lif yapımında genellikle birden farklı lif ipliği kullanılmaktadır....

Günlük Kullanım İçin Lif Yapılışı

Günlük Kullanım İçin Lif Yapılışı

Tweet TweetGünlük Kullanım İçin Lif Örme İşlemi Lif örmeye kara vermiş iseniz ve nasıl örüleceği...

Beyaz – Pembe Banyo Lif Yapılışı

Beyaz – Pembe Banyo Lif Yapılışı

Tweet TweetLif yapımı annelerimizden öğrendiğimiz ve yüzyıllardır devam eden bir gelenektir. Eskiden gerek çeyize koymak,...

Yeşil Renk Lif Modeli ve Yapılışı – Anlatımlı

Yeşil Renk Lif Modeli ve Yapılışı – Anlatımlı

Tweet TweetLif yapan bayanlar en çok yeşil renk lif yapmayı tercih ediyorlar. Bu tercihlerinin altında da...

El Örgüsü Kullanımı Kolay Lif Modeli ve Yapılışı

El Örgüsü Kullanımı Kolay Lif Modeli ve Yapılışı

Tweet TweetLif yapımında kendini geliştirmek isteyenler için Örgü Banyo Lifi gerçekten güzel bir tercih. Güzel...Yukarı