Lif Modelleri ve Örnekleri
Püsküllü Lif Yapılışı

Püsküllü  Lif  Yapılışı

Estetik görünümü en iyi olan lif modellerinden biri olan püsküllü lif modeli en çok tercih edilen lif modellerinden biridir.

Tığ ile örülen püsküllü lif yapılışı için aşağıdaki aşamaları takip etmeniz püsküllü lif örme işlemini gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Çeyiz ya da hediye için çok hoş bir alternatif olan püsküllü lifler,  hem banyo lifi olarak kullanılabilir, hemde çeyizde sergilenmek üzere örülebilir.

Püsküllü lif yapımı hakkında bir bilgiye sahip değilseniz, makalenin devamı bu konuda size yardımcı olacaktır. Püsküllü lif yapımı için;

1- İlk olarak lif ipliği ve tığ temin etmelisiniz,

2- Lif örme işleminde kullanılacak lif renginin 2 çeşit olması lifin daha güzel bir görünümüne sahip olması anlamına gelmesidir, ancak tek bir renk lif ipliğiyle de püsküllü lif örebilirsiniz.

3- İlk önce lifin boyutuna karar verdiğiniz kadar zincir çekmelisiniz. Bu zincir ortalama olarak 10 adet olabilir, yine bu konuda karar sizlere kalmıştır.

4- Zincirlerin üstüne tekrar zincir çekerek bu şekilde 22 kare şeklinde kafes oluşumu sağlamalısınız,

5- İlk sırada toplam 22 kafes olmalıdır. Her sırada 22 kafes olmak şartı ile 3 sıra kafes yapmaya devam ettikten sonra sıra kafes yapımına gelindiğinde burada diğer bir aşamaya geçiş yapılacaktır,

6- Sıra kafes yapımında ilk 6 kafesi yaptıktan sonra 7 kafes yapımı yerine zincir çekerek alt kısımdaki kafese bağlıyoruz.

Püsküllü Lif Yapılışı

7- Sıra 7 kafeste 4 zincir çekmeniz yeterli olacaktır. Bu 4 zinciri aşağıdaki kafeslerden olan 8. kafese sık iğne yapımını uygulayarak tekrar 4 zincir çekerek 4 sıraya geçiş yapıyoruz.

8- 4 zincir oluşturarak 4. sıradaki 7 kafesi yapmaya devam ediyoruz.

9- Sırada yine 7 kafesi oluşturarak sonrasında sık iğne uyguladığınız alanın boşluğu kadar zincir çekip geriye kalan 7 kafesi yapmaya devam ediyoruz.

10- Sırada 7 kafes yapıldıktan sonra zincirin üstüne 8 kafes yapılacak olup, tekrar geriye kalan 7 kafes yapıyoruz.

11- 7 ve 8. sırada yine kafes yapımına devam edip, bu sıralarda da toplamda yine 22 kafes olmasına dikkat ediyoruz.

12- 8 sıra kafes yapıldıktan sonra artık püskül yapımına başlayarak 9. sıra ile lif püskülü yapmaya başlıyoruz.

13- Püskül yapımına gelindiğinde bir miktar lif tığa doluyoruz, aynı zamanda orta parmağınıza bir kez ip dolayarak boş olan kafesin içine ip çekilerek trabzan oluşturmaya başlıyoruz.

14- Parmakta dolanan ip bu sayede püskül oluşmaya başlıyor, bu nedenle püskkül oluşturmaya devam etmek için 6 kafeste bu işlemi tekrar ediyoruz.

15- Püskül yapımından sonra gelen 6 sıra ile püskül yerine boş kafes yapılır. Geriye kalan 6 sırada tekrar püskül yapılır.

16- Sırada yapılan işlem 9. Sıra işlemi ile aynı olacak şekilde tekrarlanır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta 9. Püskül yapılan yere 10. sırada kafes, yine 9. sırada kafes yapılan yere 10. sırada püskül yapılır. Yine bu kısımda sayıların eşit olmasına dikkat edilir.

17- Bu şekilde püskül yapmaya devam ederek istediğiniz boyuta ulaşması itibari ile ilk 8 sırada ki işlemi burada da gerçekleştirerek kafes yapımına devam ediyoruz.

18- Sıra itibari ile farklı renk ip kullanarak lifin daha canlı olmasını sağlayabilirsiniz.

19- Bu şekilde lif yapımı sonlanmış oluyor.

 

Benzer Konular

Yıldız Lif Modeli Yapılışı

Yıldız Lif Modeli Yapılışı

Tweet TweetYıldız Modeli Lif Yapımı Yıldız şeklinde lif yapımında genellikle birden farklı lif ipliği kullanılmaktadır....

Günlük Kullanım İçin Lif Yapılışı

Günlük Kullanım İçin Lif Yapılışı

Tweet TweetGünlük Kullanım İçin Lif Örme İşlemi Lif örmeye kara vermiş iseniz ve nasıl örüleceği...

Beyaz – Pembe Banyo Lif Yapılışı

Beyaz – Pembe Banyo Lif Yapılışı

Tweet TweetLif yapımı annelerimizden öğrendiğimiz ve yüzyıllardır devam eden bir gelenektir. Eskiden gerek çeyize koymak,...

Yeşil Renk Lif Modeli ve Yapılışı – Anlatımlı

Yeşil Renk Lif Modeli ve Yapılışı – Anlatımlı

Tweet TweetLif yapan bayanlar en çok yeşil renk lif yapmayı tercih ediyorlar. Bu tercihlerinin altında da...

El Örgüsü Kullanımı Kolay Lif Modeli ve Yapılışı

El Örgüsü Kullanımı Kolay Lif Modeli ve Yapılışı

Tweet TweetLif yapımında kendini geliştirmek isteyenler için Örgü Banyo Lifi gerçekten güzel bir tercih. Güzel...Yukarı