Anlatımlı Kıvırcık Lif Modeli

yorumsuz
9.771 views

Kıvırcık Lif Modeli

Lif modelleri evlenecek genç kızların çeyiz bohçalarında, banyolarda kese olarak ve bazı evlerde de süs olarak kullanılmaktadır. Tercih modelleri olarak genelde tığ ile örülenler en çok tercih edilenler arasında. Bu sayede hanımlar yapılan lifleri pek çok alanda kullanma imkanı elde ediyor. Lif yapmayı özellikle örgü yapmayı çok seven hanımlar sıklıkla tercih etmektedir. En çok yapılan örgü modelleri arasında yer alarak boş vakitlerini değerlendirmek ve yapılışı da oldukça seri ve kolay olmasından dolayı lif modelleri seçiliyor.

Sade ve yumuşak bir lif örmek günlük kullanım için daha kalıcı örme işlemini  kazanmanıza yardımcı olur. Bu sayede ev hanımları evde geçirdikleri günleri değerlendirerek bu sayede kazanç bile elde edebilirler. Hem eğlenceli vakit geçirirler hem de yaptıkları modelleri satışa çıkarabilirler. Yada yakın çevrelerde yer alan kişilere hediye ederek onların gönüllerini kazanabilirler.

Kıvır kıvır lif yapımının aşamalarını sizler için derledik. Yapılışının gerçekten kolay fakat anlatım olarak bir zor olan modeldir.

Kullanılan Malzemeler

  • İp ( İstenilen renklerde olabilir)
  • Tığ

Modelin  Yapılışı

Kıvırcık lif yapımına ilk olarak kafes dediğimiz işlem ile başlıyoruz. Bu kafes işlemi için ipe tığ aracılığı ile 100 adet zincir çekiyoruz. Ardından da çekilen zincirlerden 6. sırada yer alan zincirin yuvasına tığ ile batıp ikili tırabzan yapıyoruz. İki zincir çektikten sonra da üçüncü zincir yuvasına tekrar batıp tekrardan ikili tırabzan yapıyoruz. Bu şekilde kutucuklarımız oluşturuyoruz. Geriye dönüş işlemlerinde de 5 zincir geriye döndükten sonra atığımızın üzerine alıp tırabzanların üzerilerine batıp yine kutucuk oluşturuyoruz. Bu sayede hep aynı işlem bütün file boyunca devam etmekte. 100 zincirin üzerine 27 kare ile başlayabilirsiniz. En ve boy ölçüsünün yine 27 olması gerekli. Tek rakamlar üzerinden eşit bir biçimde çalışılması lazım.

Başlarken oluşturulan karelerin üzerilerine eşit şekilde sayılmasıyla ortadaki karenin işaretlenmesi yapılarak, hangi renk ile çalışma sürdürülecek ise ortasına sıkı ilmek atıldıktan sonra karenin üst kısmına ipliğimizi tutturuyoruz. 3 zincir çektikten sonra buradaki çubuğun üzerine 4 tırabzan ile sıradaki çubuğa 4 tırabzan daha yapıyoruz. Bir üst sıraya 4 tane tırabzan daha yapıp L şeklinde bir görünüm elde ediyoruz. Bütün karenin köşelerine tırabzan yaparak ilerliyoruz.

Aşağıya inerek yine 4 tırabzan yaparak lif örneğini örmeyi sürdürüyoruz. Başladığımız yere geri dönerek aynı işlemleri tekrarlıyoruz. Her zaman 4 adet ikili tırabzan şeklinde doldurma işlemi yapılmakta. Sağa doğru ilerleyerek aynı işlemleri tekrarlıyoruz. Tekrar üst kenara da 4 adet tırabzan yapıyoruz. Sola doğru örneğimizin akışını sürdürüyoruz. Ortada yer alan karenin alt kısmına yine 4 adet tırabzan yaparak işlemler sürdürülüyor.Bu sayede bütün kareleri tamamlamayı hedefliyoruz. Bu şekilde lif modelinin tüm karelerini tamamlıyoruz. Ardından da en başta çekilen zincirin tepesine batıyoruz. Birleştirerek 2 zincirden sonra ipliğimizi kopartıyoruz.

Bu sayede lif modelimiz de güzel bir görünüm elde etmiş olacağız. İkinci renge başlarken hep aynı yöne doğru gerçekleştireceğiz. İlk modelimiz ile diğerinin arasında 2 kutucuk kalacak şekilde tekrar aynı işlemleri sürdürüyoruz.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın