Anlatımlı Lif Modeli ve Yapılışı

yorumsuz
1.696 views

Bugün bir değişiklik yapalım dedik ve sade bir lif örneği anlatımı yaptık. Bu anlatımlı lif modeli örmesi kolay bir örnek. Yapılışı kısmını adım adım okuyup uygularsanız örneği çok rahat sizde örebilirsiniz.

 

Bu lif modelimizi yapabilmek için ilk olarak orta kısmında yer alan beyaz kareyi yapıyoruz. Bunun için
de ilk olarak üç tane üst üste fıstık zinciri yapıyoruz. Bu fıstıklarda iki kez batıp ilmekleri çıkarmamız ve birleştirmemiz yeterli olacaktır. Daha sonra üç sıra boyunca ikili fıstık örgüleri yapıyoruz. Birini alt kısma batmak birini çubuklar arası zinciri oluşturmak için kullanıyoruz.

Anlatımlı Lif Modeli
Bu işlemden sonra küçük beyaz karemizin her kenarına 15 sıra olacak şekilde ikili fıstık örgülerinden
yapıyoruz. Bu sıralarda 4 kez alt sıraya batma üç kez de bu çubuklar arasındaki zincir kısmını
oluşturma olacaktır. Sarı iplikle X şeklini oluşturduktan sonra iki sarı şerit arasındaki kısımları
doldurmaya başlıyoruz. Bunun için şeritlerin uzun kısmından başlayarak ilk sıra için 12 tane ikili beyaz örgü yapıyoruz. Uçtan 3 fıstık bırakıp ortaya doğru ilerliyoruz ve son çubuktan sonra diğer şeride geçerken zincir yapmadan batma işlemini yaparak fıstığı oluşturduktan sonra yine şeridin sonunda üç fıstık bırakarak örüyoruz ve üst sıraya geçiyoruz. Üç sıra bu şekilde yaptıktan sonra diğer kısımlara da aynı işlemi uyguluyoruz. Beyazla doldurma işlemi bitince sarı ile yine kenarlarda üç fıstık bırakarak doldurma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Orta kısımları doldurma işlemi bittikten sonra lifi çevrelemek için tığ zincirleri kullanarak her köşeye beş sırık ve sırık tepelerine de çiçek yaparak lifimizi tamamlıyoruz.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın