Baklava Dilimli Lif Yapılışı

yorumsuz
16.210 views

Kolay lif yapımı hiç lif yapmayı denememiş kişiler için ilk denemeleri gereken lif modellerinden biridir. Lif yapımında ister tek renk ister farklı renk iplikler kullanabilirsiniz. Bizim sizlere tavsiyemiz lif örmeye karar verdi iseniz bu iki farklı renk ip kullanmanız olacaktır.

Bu sayede hem lif daha canlı görünecek hem de iki rengi örme işleminde nasıl kulllanılacağını öğrendiğiniz için bu işlem sonunda daha fazla renk karışımı ile örme işlemini kolaylıkla gerçekleştirmek olacaktır.

Ancak iplik seçiminde uyumlu renkleri seçmeniz, daha estetik bir görünümün oluşmasını sağlayacaktır. Farklı renk kullanımı ayrıca lif oluşumunda lifin daha dayanaklı olmasına bu nedenle deuzun süre lifin kullanılmasını sağlamaktadır.

Daha fazla renk seçimini yaparak lif üzerinde örme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Uyumlu ortalama 5 renkte lif ipi ile yeni desen ve renk oluşturan lif sağlamak tamamen sizin elinizde olacaktır.

Kolay lif yapımı sağlayarak zor olan lif yapımında da bir adım atmış olarak yeni yetenekler ile yeni oluşumlar sağlayabilirsiniz.

Bu kadar bilgilendirmeden sonra kolay lif yapımını bu makalemizde bulacak olup, aşama aşam lif yapımını öğrenebilirsiniz. İlk olarak;

1- 25 lük bir tığ ve lif ipleri ile örme işlemi yavaş yavaş başlatılır,

2- Daha sonra ipi biraz çekip, çekilen kısım bırakılmadan tekrara tığa ip alınarak aynı noktaya bu ip tığ aracılığı ile batırılır,

3- Daha sonra ip tekrar çekilerek aynı noktaya batırılarak işleme devam edilir.

4- Bu şekilde bu işlem en az 10 kez tekrarlanır.


5- Bu işlemin tekrarlanması sizlerin göz kararına göre devam ettirilir, sonlandırması ise yien sizin kararınıza bağlı olacak şekilde tamamlanır. Zira bu işlem lif yapımının ilk sırası olduğundan diğer sıralarda bu boyutun referansına göre değerlendirilecektir.

6- Üst sıraya geçerek bu kısım köşe olarak kalacağı için bu bölümde 3 tane ip çekip bu bölüm kapatılarak yukarı sıraya geçiş yapılır.

7- Aynı şekilde yukarı sıralarda bu şekilde örme işlemine tabi tutulur. Bu şekilde 3 sıra tamamlanır.

8- Daha sonraki işlemde model yapmak için ikinci iplik alınır ve farklı renkteki ipin içinde geçilerek bu kısım sıkılır.

9- Sonraki aşamada ipi parmağımızın üstünden alarak deliklerin olduğu yerlere yani ipin boş bırakıldığı yerlere bu iplik tığ yardımı ile batırılır.

10- Bu şekilde bu işlem her sırada sürekli ip değişimi yapılarak devam ettirilir.

11- Uygun boyuta ulaştığında bu lif örme işlemi tamamlanır. Böylelikle lif kullanıma hazır olacaktır.

12- Farklı renklerin kullanımı ile en sonunda çiçek desenli lif elde etmiş olacaksınız.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın