Balık Şeklinde Banyo Lifi Yapılışı

yorumsuz
9.311 views

Bu rengarenk modelimizin adı balıklı lif modeli. Bu lifimizi görsel olarak da çok şirin olmasıyla dikkat çekiyor ve göze hitap ediyor. Banyolarımızı süsleyecek çocuklarımızı eğlendirecek. Güzel ve basit bir modelimiz ile karşınızdayız. Bu modelimiz de istediğiniz rengi seçip beyaz ile bütünleştirerek parçalı bir balık oluşturabilirsiniz. Evinizdeki artık ipleri değerlendirip her sıraya başka renklerde koyabilirsiniz. Bu modelin içine elyaf doldurup çocuğunuza oyuncak bile doldurabilirsiniz.

 

Gelelim bu şirin ve güzel balık lifimizin yapılışını anlatmaya;
İpimizin orta kalınlıkta ve yumuşak ip olmasına dikkat ediniz. Şişlerimiz 4 numara olursa bizler için daha ideal olur. Şimdi 40 ilmek ile başlıyoruz. 2 ters 2 düz olarak haroşalarımıza başlıyoruz. Düz olarak 4 parmak orüyoruz. Daha sonra biraz arttırıp renklendirmeye başlıyoruz.Diğer rengimizi alıp bir sıra haroşa örüyoruz. 2. rengimize geçip yine aynı şekilde haroşalarımıza devam ediyoruz.  Haroşalarımızı 2 sıra halinde örüyorüz. Kullandığımız her ipten 2 sıra yaparak 1 haroşa oluşturuyoruz.  Ben 14 parça yani  28 sıra yaptım. Sonra balığımızın baş kısmına gelip devam ediyoruz tek renk ip kullanarak balığımızın kafasını örüyoruz.  Düz bir şekilde 12-14 sıra örüp  son  4-5 sıra önce kesip büzmeye başlayınız ki ağzı büzülsün. Sonra işlemimizi bitiriyoruz. Balığımızı dikmeden önce gözünü yapıyoruz.  Gözünü yaparken 3-4 numara tığ kullanabiliriz. Dikiş altta kalacak şekilde tığ ile herhangi bir yerden ortalayıp göz olacak şekilde tığ ile sıkı iğne yapıyoruz. Sonra 3 zincir çekip aynı deliğe 4 kere doldurup tekrar 3 zincirle sıkı iğne batıyoruz. Tekrar 3 zincir çekip aynı işlemi yapıp gözümüzü sabitliyoruz. Daha sonra ağız kısmını ip ile büzüp  balığı yanlarından dikiyoruz. Daha sonra başladığımız kısım yani kuyruk kısmını kafamıza göre göz kararı uzunluktaki bir zincirle büzüyoruz. Ama o kısımda dikkat edilmesi gereken nokta lifi kullanırken oradan elimiz gireceği için kuyruk kısmında yapılan işlemin gevşetilebilir olması yani tam olarak kitlenmemesi gerekiyor. Açılır kapanır özellikte olmalı

Lifimiz kullanıma hazırdır güle güle kullanınız. Herkesin yapabileceği gayet basit ve normal bir model olan çift şiş kullanılarak yapılan bu tatlı balıklı modelimiz. Çeyizlerimizde yer etmelidir. İster oyuncak ister lif olarak kullanılabilir hatta balığın boyunu biraz büyütüp ağzını da açık bırakarak güzel bir poşetlik elde edebilirsiniz.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın