Banyo Lifi Duş Esnasında Nasıl Kullanılır?

yorumsuz
17.492 views

Her duşun olmazsa olmazlarının arasında banyo liflerine de mutlaka yer vardır. Aslında elbette illa lifinizi şu şekilde kullanmalısınız diye net bir direktif yok. Fakat bu yazı içerisinde yer alan şekli ile bir banyo lifini kullanmanız hem lifinizin hijyen hem de peeling etkisi açısından son derece olumlu sonuçlar meydana getirmeye yardımcı olacaktır.

Bireysel bir banyo lifi edinin

İşe ilk başta elbette bireysel olmak ile başlamak gerekiyor. Banyo lifleri sürekli olarak derinize temas edecektir. Deriniz üzerinde ise bakteriler ve zararlı mikroorganizmalar bulunur. Hem sizin hem de diğer aile bireylerinizin sağlığı için daima bireysel bir banyo lifi kullanmaya özen gösterin. Nasıl ki her bireyin diş fırçası ayrı ayrı yerlerde duruyor ve kullanılıyor ise banyo lifi konusunda da hijyenik açıdan aynı hassasiyete sahip olmak gerekmektedir.

Sıcak su ile ıslatın

Banyo lifinizi duşa başlamadan önce sıcak su kullanarak tamamen ıslatın. Islatma işlemini sıcak su ile yapmanız çok daha kısa süre içerisinde banyo lifinin yumuşamasına yardımcı olacaktır. Islatma işlemi esnasında elinizle hafifçe life masaj yaparak lifin her yerinin ıslanmasını ve tamamen duşa hazır olmasını sağlayabilirsiniz.

Duş jeli veya sabun kullanın

Yukarıdaki aşamayı da tamamlayıp banyo lifinizi duş için hazır hale getirdikten sonra ortasına duş jeli sıkın. Günümüzde birçok kişi lif ile birlikte duş jelini kullanmayı hem daha uygun hem de daha pratik buluyor. Yine de kalıp sabunların da aynı şekilde işe yaradığının ve pratiklik dışında doğru sabun kullanıldığında pek bir farkının olmadığını bilmelisiniz.

Daireler çizerek kullanın

Lifimiz duş için hazır hale geldiyse artık lifimizi vücudumuz üzerinde dairesel hareketler çizerek kullanmaya başlayabilir. İlk olarak boyun ve göğüs bölgesinden başlamak ve aşağıya doğru inerek temizlenmek için kullanmak çok daha pratik ve aynı zamanda sağlıklı bir yöntem olarak kabul edilmektedir

Bastırmayın, masaj yapın

Birçok kişinin banyo lifi kullanırken sıklıkla yaptığı hatalardan birisi de lifi vücudunuza çok fazla bastırarak kullanmaktır. Oysa banyo lifini vücudunuza çok fazla bastırmanız dezenfekte olmanız açısından size çok da büyük bir avantaj sunmuyor. Aksine aşırı uygulanan güç sonucunda vücudunuzun belli bölgelerinin kızarık içerisinde kaldığını görüyorsunuz. Yani, vücudunuz da size aslında ne kadar kuvvet uygulamanız gerektiği hakkında ipucu sunuyor. Lif kullanırken uygulamanız gereken kuvvet vücudunuzun kızarmamasına yardımcı olacak kadar olmalıdır. Fazlası yalnızca kendinizi yormak olacaktır.

Temizlik sonrası soğuk su kullanın

Lifiniz ile tüm bedeninize yeteri kadar peeling ve temizlenme etkisi yarattıktan sonra suyunuzu daha serin bir ayara çevirin. Bu, hem gözenekleriniz için çok daha sağlıklı bir hareket olacak hem de aynı zamanda üzerinizdeki yorgunluğu almaya yardımcı olacaktır. Çok sıcak bir sudan bir anda çok soğuk bir suya geçmemeye özenle dikkat edin. Eğer suyunuz çok sıcak ise hafif serin, orta sıcaklıkta ise biraz daha fazla serine almanız gerekir. Durulanma için bu aşamaya geçtikten sonra artık tekrar sıcak suyu hafifçe kullanıp vücudunuzu ısıtabilirsiniz.

Banyo lifinizi mutlaka temizleyin

Banyo işleminden hemen sonra vücudunuzu durulama ihtiyacı duyuyorsunuz öyle değil mi? Aynı şekilde bany lifinin de yenilenmeye ihtiyacı vardır. Sitemiz içerisinden doğru banyo lifi temizleme yöntemine bakarak banyo lifinizi nasıl temizlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Duşunuz bittikten sonra lifinizi kesinlikle o nemli ve sıcak ortam içerisinde bırakmamaya çalışın. Zira bu ortamlar çok fazla bakteri içerirler ve lifinize kolayca geçebilirler.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın