Banyo Lifi Örmek İsteyenlere Kısa Tavsiyeler

yorumsuz
37.367 views

Banyolarda ,çeyizlere, hediyelik ve bazen mutfaklarda bile kullanılan lifler anadolu el sanatlarında büyük bir yer tutmaktadır. Lif örerken bunlar ev ihtiyaçları için, çeyizlere konulmak için ve ev hediyesi olarak değerlendirilmektedir.Lif örerken hem el kaslarının çalıştığı hem de sıkıntı ve stresi de azalttığı bilinmektedir. Örgü banyo lifleri banyolarda en çok kullanılan liflerdir. Piyasada bulunan naylon ve sentetik liflere göre çok daha sağlıklıdır. Banyo lifleri şişlerle, tığla ve kasnaklarda örülmektedir. Banyo lifi örmeye başlamadan önce dikkat etmemiz gereken noktalar vardır, bunları şöyle sıralayabiliriz;

 

*İpinizi çok alın banyo lifi örerken biterse aynı rengi bir daha bulamayabilirsiniz.

*İpleriniz yumak halindeyse örgüye başlamadan önce sıkı sıkı çekip tekrar yumak olarak sarın hem ipiniz az gider hem de örgünüz daha güzel olur.

*Çok koyu renk ip seçmeyin gözleriniz çabuk yorulur.

*Banyo lifi için çok açık renkler ve özellikle lif ipi tercih edin. İpiniz ne çok kalın ne de çok ince olmalıdır.

*Kalan iplerinizi değerlendirmek için bebek ve çocuklar için küçük banyo lifleri örebilirsiniz.

* Şişler iplere ve parmaklar rahat edilecek şekilde tercih edilmelidir.

 

Şimdi iki şişle örülen kolay ve düz banyo lifi örneği ; 3 tane ilmek ile şişte örgü başlanır. Sökülmelere karşı ucunda biraz uzun ip bırakılır. Her dönüşte bir ilmek artırılır. Bir ters bir düz örmeye devam edilir ve arttırma banyo lifi istenilen boyuta gelene kadar devam eder. İstenilen boyuta geldikten 3 tane ilmek olana kadar tekrar kesmeye başlanılır.Kesilirken de birer ilmek birer ilmek azaltılır. Bu tarif hiç lif örmeyi bilmeden başlayacaklar için düz ve anlatımı basit bir örnektir. Birkaç tane böyle düz gündelik kullanılacak modeller yapıldıktan sonra baklava desenli, şal desenli gibi içinde arttırma ve değişik renk ip ilaveli, eksiltme olan modeller yapılabilir.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın