Banyo Lifi

yorumsuz
1.099 views

Banyo ve lif bizi dış dünyanın kirlerinden arındırarak ve temizleyerek rahatlamanızı sağlar. Keselenerek ve liflenerek yapılan banyonun verdiği rahatlamayı başka ne verebilir ki? Üzerinizden dökülen kirli su ile birlikte günün tüm yorgunluğunu da sanki akıtır vücudunuzdan ve size kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

 

Banyo yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar;

  1. Banyoya girerken ayağınızın kaymaması için yere bir ayak havlusu serin.
  2. Sadece sıcak su ve oluşan buhar ile vücudunuzun iyice yumuşamasını sağlayın.
  3. Vücudunuz iyice yumuşadıktan sonra bütün vücudunuzu güzelce çok bastırmadan keseleyin.
  4. Kese işleminden sonra saç yapınıza uygun şampuanla saçlarınıza masaj yaparak yıkayın.
  5. Vücudunuzu ten yapınıza pH ı uygun vücut şampuanı ya da sabunu ile lif kullanarak köpürtün.
  6. Saçınızı ve vücudunuzu bol su ile durulayın ve şampuan kalmadığından emin olun.
  7. Banyoda kullandığınız kese ve lif gibi malzemeleri dezenfekte ederek bakteri oluşumunu engelleyin.
  8. Banyodan sonra cilt yapınıza uygun bir krem ile cildinizi nemlendirin. Bu şekilde yaptığınız banyo size çok iyi gelecektir.

 

Bebekleri ve çocukları banyo yaptırırken tenlerine uygun olan ve pH 5.5 civarında bebek şampuanları kullanmalısınız ve   banyo  lifi  konusunda hassasiyet göstermelisiniz. Lif alırken bebek cildine uygun nitelikte ürünler kullanmalısınız. Bebek şampuanının ıslak mendilinin ve kullandığınız diğer ürünlerin paraben içermemesine özen gösterin ve alış verişinizi buna göre yapın. Ayrıca küçük bebeklerin başlarında oluşan konakları engellemek için sıkça yıkayın ve derilerinin dökülmemesi için bebek yağı kullanabilirsiniz. Banyodan sonra tüm vücudunuzu bebek yağı ile yağlayarak ve masaj yaparak giydirdiğiniz bebeğiniz yumuşacık olur ve güzelce uyur. Bebeğinizin uyku problemi oluşmaya başladıysa ve çeşitli sebeplerle banyosunu geciktirdiyseniz bebeğinizi güzelce yıkayın ve öyle uyutun. Sanki günlerce uyumamış gibi rahat ve huzurlu uyuyacaktır. Bebeğinizin bakımını planlarken banyo günlerini sıklaştırın. Çünkü küçük bebeklerin günlük ya da gün aşırı yıkanmaları gerekir. Temiz bebekler rahat uyur ve uyuyan bebeklerde çabuk büyürler. Bebeklerin tırnakları da çok uzar ve sık sık kontrol etmek gerekir. Çünkü en ufak ihmalinizde bilinçsizce hareket eden bebeğiniz yüzüne zarara vererek yırtabilir. Bebeğinizin tırnaklarını en az haftada birkez kesmelisiniz. Bebekler ile ilgili olan her konu çok özen gerektirir. Alt bezi, ıslak havlusu deterjanı gibi etkenler bebeğinizin cildi ile tamamen ilişkilidir ve aldığınız ürünlerin kalitesi pişik olmasını engelleyebilir. Bebeklerimiz için uzun lif modelleri tercih edilebilir. Kullanımı daha kolaydır.

 

lif modelleri

 

Banyo ve lif kullanımında lif modelleri olarak çok fazla çeşit bulunmakta. Sık değişmekte fayda var. Çünkü banyolar nemli ve kir barındıran alanlardır. Bakteriler de nemli alanlarda rahatlıkla üreyebilirler. Bu sebeple banyo yapıldıktan sonra kullanılan banyo ve lif muhakkak hijyenik hale getirilerek bakteri yuvalanması engellenmelidir. Sağlıklı yaşam için kişisel temizliğinize dikkat edin ve inancımızın gereği de olan temizlikten asla vazgeçmeyin. Girdiğiniz ortamlarda pis koku yaymak yerine güzel sabun kokuları yayın.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın