Banyo lifinin temizliği

yorumsuz
9.974 views

Ne sıklıkla duş alıyor olursanız olun, banyonuz içerisinde hemen her duşta kullandığınız şeyler sayılıdır. Bunlardan biri mutlaka şampuan veya vücut jelleriyken bir diğeri de banyo lifleridir. Banyo lifleri hem vücudumuzda oluşturduğu peeling etkisi hem de hijyeni sağlamak açısından oldukça kullanışlı hijyen gereçlerinin arasında yer alıyor. Ancak doğru zaman aralığında değiştirilmemesi ve kullanım sonrasında doğru şekilde dezenfekte edilmemesi durumunda banyo liflerinin vücudumuza ve bize faydadan çok zararı dokunuyor. Banyolarımız yapısı gereği sürekli olarak emli ve sıcak ortamlardır. Bu ortamlar içerisinde de bakteriler çok kısa zaman dilimlerinde hızla yayılabilirler. Banyonuzun her tarafına yayılacak olan ve gözle görülemeyen bu bakteriler elbette banyo lifinizi de hedef alacaktır. Çok daha sağlıklı bir şekilde duş almanız ve her duşta yenilenmiş etkisine sahip bir banyo lifi kullanmak için ise banyo lifinizi nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Duş aldıktan sonra lifi yalnızca duş aldığınız suyun altına tutmak ve onu güzelce ovalamaya çalışmak sizin için yeterli gibi görünüyor olsa da kesinlikle yeterli değildir. Çünkü bu yapmış olduğunuz temizleme işleminin bakteriler üzerindeki etkisi oldukça hafiftir. Sadece sünger üzerinde kalan bakteriler sizin bu şekilde temizlemeye çalışmanız ile birlikte biraz ıslanmış ve biraz da yer değiştirmiş olurlar. Oysa, tam olarak bir lifin hijyenik olması ve her duş esnasında bize gerekli olanı sunması için bu liflerin mutlaka ama mutlaka en iyi şekilde dezenfekte edilmiş olması gerekmektedir. Doğru şekilde banyo lifinizi nasıl dezenfekte etmeniz gerektiği hakkında bir fikriniz yoksa o halde bu yazı içerisinde anlatılan yöntem ile lifinizi en iyi şekilde temizleyebilir, her duş esnasında yeni bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Banyo lifimizi temizlemek için gerekli olanlar nelerdir?

  • Çamaşır suyu
  • Temizleme işlemi için su
  • Lavabo veya bir kova

Banyo lifinizi nasıl temizleyebilir ve dezenfekte edebilirsiniz?

  1. Kovayı su ile doldurun
  2. Doğal banyo lifleri için kovaya bir bardağın ¼ ‘ü oranında makine yapımı olan lifler için ise bir bardağın ¾’ü oranında çamaşır suyunu bu suyun içerisine ilave edin
  3. Bu hazırlamış olduğunuz karşımın içerisine süngeri yerleştirin.
  4. Bu karışımı lifinizin emmesi için 5 dakika kadar beklemesine izin verin. Bu işlemi banyodan sonra yapacaksanız eğer bu arada siz de giyinebilir ve kendinizi saçlarınızı kurutmaya hazır hale getirebilirsiniz.
  5. 5 dakikalık süreç sona erdiğinde elinizden geldiğince bol suyla banyo lifinizi durulamaya çalışın.
  6. Kuruması için havalanan ve mutlaka nemsiz olan bir ortama yerleştirdikten sonra artık banyo lifiniz bir sonraki kullanıma hazır hale gelmiş demektir.

Banyo Lifleri için Ayrıca Bu Bilgileri Aklınızda Tutun

Maksimum hijyen için banyo lifinizi banyo içerisinde muhafaza etmeyin. Nitekim burası daima bakterilerin hedefinde olan bir yer olacaktır. Duş esnasında zaten üzerine bakterilerin geçme ihtimali olduğu için lifinizi daima havalanabilen ve nemli olmayan kuru ortamlarda saklamaya özen gösterin.

Eğer doğal banyo liflerini kullanıyorsanız en fazla 4 hafta kullanın, sentetik lifleri ise maksimum 8 haftaya kadar kullanabilirsiniz. Banyo lifinizi kurulama işlemini mutlaka havalandırma yöntemi ile yapın. Saç kuruta makinesi ve diğer yöntemler ile kurulamaya çalışmanız lifinizin işlevini yitirmesine neden olabilir.

Vücudunuzda döküntüler ve kızarıkların duş sonrasında meydana geldiğini gözlemliyorsanız, banyo lifinizi değiştirmeye çalışın. Ciddi bir enfeksiyon ihtimaline karşı da ayrıca zaman kaybetmeden cilt hastalıkları konusunda size yardımcı olabilecek bir hekim desteğine başvurun.

 

 

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın