Beyaz Lif Modeli ve Yapılışı

yorumsuz
803 views

Bu klasik beyaz lif modelimiz her evde bulunur. Çok basit ve görsel olarak hoştur. Gayet kullanışlı olan bu model her evde mutlak vardı. Yok ise de birazdan vereceğim tarif ile birlikte. örüp olmayan evlerimize de bu modelimizi sokacağız. Bu modeli bu kadar meşhur eden özelliği ise  kendi kendimizi daha rahat lifleyebilmemizdir. Bu model  ile kendi sırtımızı keseleyebiliriz. Şimdi  size bu zarif ve hoş olan lif modelimizin yapılışını anlatacağım. Her genç kızımızın çeyizinde bulunması gereken bu lif modeli ile kaynanadan tam not garantisi.

Beyaz Lif Modelleri

Hadi modelimizi tarif edelim.

Öncelikle ipimiz makine orlonu (spor orlon) olmalıdır. Tığımız dilediğiniz şekilde 2.5 3 veya 3.5 olabilir. Bu lif modelimizde genelde 2 renk tercih edilir.İsteğe bağlı olarak siz kendi tarzınızı yaratabilirsiniz.

İlk etapta 2 zincir çekiyoruz. 2. zincire 4 kere tığımızı batırıp 1 fıstık elde ediyoruz. Tekrar 1 zincir daha çekip 1 fıstık daha yapıp bu işlemi tekrarlayıp 11 adet fıstık yapıyoruz. 12. fıstığı büzmeden dönüp diğer fıstığımızın ara bölümüne batıyoruz. Battığımız yerde tekrardan 1 fıstık oluşturup ikisini birleştirip büzüyoruz. Şimdi büzdüğümüz kısımdan 1 zincir daha oluşturup üzerine 1 fıstık çıkıyoruz. Yaptığımız fıstığı büzmeden ilk sırada oluşturduğumuz fıstıkların arasına batıyoruz. Tekrar ikisini bir batıyoruz. Tekrar zincir çekip bu işlemi başa kadar devam ettiriyoruz. Tekrar dönüşe geçtiğimizde  2 fıstık yapıp  3. fıstığı  büzmeden alt sıradaki fıstığın ortasına 1 fıstık daha çıkıp 2sini birden büzüyoruz.

Sonra 1 zincir çekip üzerine tekrar 1 fıstık yapıp alt sıradaki deliğe tekrar bir fıstık yapıp ikisini bir büzüyoruz.  daha sonra diğer rengimizi takıp  güzelce bağlayıp sabitleştiriyoruz.  1 sıkı iğne batıp 1 zincirle üzerine renkli ipimizden 1 fıstık yapıyoruz. Büzmeden devam edip tabana batıyoruz. İkisini bir büzüyoruz.Beyaz ipimizi koparmadan alttan geçiriyoruz. Renkli ipimizden 5 fıstık oluşturuyoruz. Daha sonra beyaz ipi elimize alıp devam ediyoruz. Aynı işlemleri tekrarlayıp başa varıp dönüyoruz. Renkli ipimize kadar beyaz ipi aynı şekilde örüyoruz. Koparmadığımız renkli ipe geçip 5 tane uzunlamasına fıstık yapıyoruz. O renkli ipi diğer baştaki başlangıcımıza batıp birleştiriyoruz. Yani bu şekilde lifimizin tutacak kısmını oluşturuyoruz. Tekrar beyaz ipimize geçip başta da anlattığımız gibi dilediğiniz uzunlukta kendi isteğinize bağlı olarak boyunu ayarlayabilirsiniz. Ben kendime yaklaşık 60-65 cm lik modeller örüyorum. Tekrar öbür uca gelince aynı işlemi tekrar edip diğer tutacak kısmımızı oluşturuyoruz. Aynı şekilde devam edip sonlandırıyoruz. Kenarını yapmak için ipimizin rengini değiştirip yani renkli ipimizi elimize alıp oluşturduğumuz lifin etrafını sıkı iğne ile batıp zincir çekerek başlıyoruz. Üzerine fıstık ekleyip  2. fıstığı büzmeden kenarındaki fıstık boşluklarına batıp tekrar fıstık oluşturup ikisini bir büzüyoruz ve ortaya daha estetik bir görüntü çıkıyor. Tekrar bir zincir çekiyoruz 1 fıstık oluşturuyoruz. Tekrar 1 fıstık boşluğuna batıp bir fıstık daha yapıp ikisini bir büzüyoruz. Bu şekilde devam ederek etrafını tamamlayabilirsiniz. İsterseniz bu işlemden sonra üzerine tek sıra halinde birer fıstık yapabilirsiniz. Lifinizi bitirdikten sonra isteğe bağlı olarak süs olsun diye ilaveten kurdele ekleyebilirsiniz. İki ucuna da ekleyeceğiniz kurdelenin rengi önemli değil. Ben beyazı tercih ettim. Maliyeti çok düşük olan kurdelenin lifimize kattığı estetik güzellik azımsanmayacak kadar  etkileyici. Kurdeleniz evinizde yoksa evinizde bulunan eski kullanmadığınız tokaların süslerinden bile dikebilirsiniz.  Çok amaçlı ve kullanışlı bir lif modelidir. Anlatımı biraz zahmetli olsa da dikimi gayet basit ve kolaydır. Her evde olması gereken bu lif sizinde evinizde olmalı.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın