Beyaz – Pembe Banyo Lif Yapılışı

yorumsuz
12.395 views

Lif yapımı annelerimizden öğrendiğimiz ve yüzyıllardır devam eden bir gelenektir. Eskiden gerek çeyize koymak, gerek kullanmak, gerekse de öğretmek amacı ile lif yapımı gerçekleşiyor. Tabi internetin gelişimi ile birlikte büyüklerinden lif oluşturmayı öğrenemeyen kişilere bizler sitemiz aracılığı ile değişik modellerin anlatımını yapmaktayız. Bugün sizlere en fazla beğenilen ve yapılmak istenen modellerden lahana lif yapılışını anlatacağız.

Pembe beyaz renk banyo lifi

Lahana Lif Yapılışı Aşamaları

1- Lahana lifi yapmak için öncelikle 4 katlı bir çiçek hazırlamanız gerekiyor. Bu çiçeği hazırlarken 6 ya da isteğe bağlı olarak 7 halka çekip bir adet zincir yapmanız gerekiyor. Zinciri tamamlayınca lif yapılışının ilk aşamasını da bitirerek lifin başlangıcını yapmış oluyorsunuz.

2- Lifin arkadan görünümünü de tamamlamak için 3 zincir çekip yapımına devam etmeniz gerekiyor. Böylece yuvarlaklar oluşturacaksınız.

3- Yuvarlakların içine ise; çiçeklerin yapraklarını hazırlamanız gerekiyor. 2. Kat yaprak aşamasında da ilk başta söylediğimiz aşamayı tekrarlamanız ve yapraklarınızı hazırlayarak tamamlamanız lazım.

4-Lahana lifin 3. Katına geldiğinizde; 4 zincir çekip 8 yuvarlak yapınız. Sonra 2 zincir çekip 4 yuvarlak ve tek zincirle de 2 yuvarlak yapıp katı tamamlayın.

5-Bu aşamada ip renginizi değişmeniz gerekiyor. Daha koyu renkte bir pembe ip alınız. Altta hazırladığınız yapraklara geliniz ve 6 adet trabzan hazırlayınız. Trabzanlar lifinize lahana görünümünü verecek en büyük etken olmaktadır.

6- Yaptığınız trabzanların sayısı 6’ya ulaşınca 2 trabzan yapınız. Sonra beyaz renkli ipi alıp bir fıstık yapıp, ikili örümcek hazırlayınız. Bu işlemi tekrarlayarak ilk katı bitirirsiniz.

7- Diğer katları da aynı yöntemle tamamlayınız. Toplamda 4 farklı kat elde edeceksiniz. Lahana görünümünü alan lifiniz katları tamamlanınca lahana lif yapım aşamaları da sona erecek.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın