ÇEYİZLERİN YUMUŞACIK VE GÖSTERİŞLİ EN ÖZEL PARÇALARI; BANYO LİFLERİ

yorumsuz
1.301 views

Geleneklerimiz arasında yer alan çeyiz sandıkları en nadide işlemelerin, el örgülerinin bulunduğu hazineler gibidir. İğne oyaları, salon takımları, seccadeler, mutfak takımları, yazmalar ve banyo lifleri bu nadide parçalar arasında yer alır. Özellikle lif seçenekleri günlük kullanmaya kıyılmayacak kadar hoş modellerde banyolarda yerlerini almaktadır. Yumuşacık iplerle örülen lifler farklı motifler işlenerek aksesuar haline gelmektedir. Temizlik aracı olarak kullanılarak banyo saatlerinde çok daha keyifli zaman dilimleri elde edilir. Oldukça pratik örgü tarzları ile kısacık zaman dilimlerinde şiş veya tığ ile örülebilen bu banyo elemanları son yıllarda farklı modelleri ile de tercih edilmektedir.

 

Banyo lif modelleri arasında çeşitlilik çok fazladır. Uzun olarak örülen liflerin iki ucuna tutacaklar eklenerek farklı bir kullanım elde edilirken model ne olursa olsun ele takılan şekillerde örüldüğünde daha farklı bir kullanım ortaya çıkacaktır. Klasik modeller beşgen şeklinde örülen farklı renk kombineleri ile tamamlan modellerdir. Şekil kare kare ya da üçgen de olabilmekte ancak daha orijinal modeller çeyiz seçeneklerinin gözde tercihleridir. Bebek yeleği modelleri bu orijinal seçimler arasında yer alırken, kalp, elma, kedi, el, ayıcık gibi farklı örneklerde beğenilen seçenekler arasındadır. Model olarak düz şekil verilen liflerde ise üzerinde işlenen farklı motiflerle orjinallik elde edilebilir.

Lif modelleri

 

Arka plan olarak kullanılan rengin aksine renklerle işlenen banyo lif örnekleri arasında hayal gücü ile sınırsızlaşan pek çok seçenek bulunmaktadır. Çiçek motifleri klasik seçimler olabilirken kuğu, çilek, uğur böceği nostaljik tercihler olarak görülebilir. Daha farklı örnekler arayanlar için ise damat-gelin deseni, kardan adam ya da insan figürleri de kullanılmaktadır. Farklı renklerle yapılan kombineler banyo liflerini çok özel hediyelikler haline getirir. Banyolar bu liflerle bazen çiçekler açar, bazen kuşlarla şenlenir. Renk olarak beyaz arka plan rengi olarak en fazla kullanılan seçenek olurken pembe, kırmızı, mavi, yeşil gibi farklı renkler uygulanacak motife göre tercih edilir. Düz şekilde örülebildiği gibi ip bırakılarak püsküllü modellerde elde edilerek banyolarda daha çok köpük elde edilebilir. İster çeyizlerin parçası, isterse banyo dekorunun özel tamamlayıcısı olsunlar lifler, renkleri ve şekilleri ile yumuşacık temizlik elemanlarıdır.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın