El Emeği Örme Banyo Lifleri

yorumsuz
477 views

Banyo lifleri eskilerden günümüze gelen çok güzel geleneklerden biri. Her ne kadar, satılan duş jellerinin yanında sünger ve naylondan lif görevi gören şeyler verilse de, elde örülen banyo lifleri ve hacı şakir sabunların banyo kültüründe yeri bir başkadır. Eskiden kızların çeyizlerinde başköşede yer alan banyo lifleri hala birçok banyoda olan yerlerin koruyorlar. Sağlık açısından tercih edilmesi gereken el yapımı banyo lifleri temizlik konusunda da en kullanışlı olan modellerden. Doğallığın ve organik ürünlerin daha çok tercih edildiği günümüzde, banyo lifleri de kullanılması gereken ürünlerden. Yapımında kullanılan liflik ipler, her renkte bulunabiliyor. Sadece banyo lifi yapımında kullanılan bu özel ipler içerisinde naylon vb maddelere rastlanmıyor.  El emeği lif modelleri kullanım ömürleri hazır modellere nazaran çok daha uzun oluyor.

Banyo lifleri renkli ve farklı birçok modeli ile de bir hayli dikkat çekiyor. En yoğunlukla örülen modeller kare banyo lifleri. Bunların üstlerine yapılan rengârenk işlemeler ise albeni katıyor. Çocuklar için yapılan hayvanlı veya oyuncak desenli işlemeler, kadınlar için çiçeklere dönüşebiliyor. Erkeklerin kullandığı düz banyo liflerine ise genellikle tuttukları futbol takımlarının armaları işleniyor.

İşlemelerin yanında banyo liflerinin şekillerinde de kullanım kolaylığı sağlayan modeller yapılıyor. Bazı modeller iki kat örülüyor ve kat arasına elinizi sokabilecek boşluklar bırakılıyor. İnsan eli şeklinde örülen ve beş parmağı olan banyo lif modellerinin kullanımı ise oldukça rahat. Elinizi geçirdiğiniz lifler banyo esnasında çıkmıyor ve kaymıyor. Bir diğer kullanışlı olanı ise, uzun dikdörtgen olarak örülen ve uçlarına halkalar geçirilen model. Bu lif ile banyo esnasında tek başınıza sırtınızı kolayca lifleyebiliyorsunuz. İki halkadan tutarak, bir elinizi omzunuzdan, diğer elinizi belinizden sırtınıza getirdiğinizde, ince uzun olan lif sırtınızın her bölgesine rahatlıkla ulaşabiliyor.

Evde boş zamanlarınızda kolaylıkla örebileceğiniz banyo lifleri aynı zamanda çok güzel birer hediye olabiliyor.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın