Elbise Şeklinde Lif Nasıl Yapılır?

yorumsuz
11.818 views

Elbise lif modeli. Bu hanım hanımcık çok şirin ve güzel olan modelimizdir. Bu modelin onlarca çeşidi vardır. Ama bu model kolayca örülebildiği için herkes tarafından örülebilen herkese hitap eden bir model . Model ilk örgü öğreniminin temel taşlarındandır. Küçük kız çocuğu elbisesi tarzında örülen bu model yıllardır değerini kaybetmeyen bir trend olarak yoluna devam ediyor. Bu modeli örmek için spor orlon ip kullanmamız gerekiyor. Dilediğiniz şekilde 2. 2.5 veya 3 numaralı tığı kullanarak örmeye başlayabilirsiniz. Aldığınız ipin yumuşak olmasına dikkat etmelisiniz. Bu modeli yaparken elinizi sıkı tutmayınız bira gevşek örmenizde fayda var çünkü sıkı örülen lif köpürmez sıkı durduğu içinde bir lif görüntüsü vermez.

Elbise Şeklinde Lif Nasıl Yapılır?

Gelelim bu modeli nasıl öreceğimize;

İlk etapta 5 adet zincir çekip örmeye başlayalım.

Tığımızın başını dolayıp 2. zincirimize batalım 5 izincir çekip tekrar dönüp diğer zincirimizin 3.süne batıp trabzan oluşturalım. 5 zincir çekip dönerek trabzan oluşturarak 18 kez tekrar ederek 18 adet delik oluşturalım.

Daha sonra 18. delik ile ilk deliğimizi birleştirelim.

Daha sonra her deliğe 1 fıstık yapıp 3 zincir çekip tekrar aynı deliğe bir fıstık daha yapıp balıksırtı uygulayalım.

Araya 2 zincir çekip diğer deliğe atlayalım aynı şekilde yuvarlağı tamamlayana kadar devam edelim.

(Anlatım bu model için değildir !)

Sonra gene bitiş ve başlangıç noktasını birleştirip diğer sıramıza geçelim. Aynı balık sırtlarının üzerine tekrar balık sırtı yapıp aradaki zinciri bir öncekinde çektiğimiz zincirlere bir adet fazla yapıp zincir sayısını arttırıyoruz ki lifimiz elbise şeklini alsın ve yaka kısmı oluşşun.

Arttırmalı olarak ara zincirlerini 4 sıra çektikten sonra 4 sıra balık sırtı yapınız. Birleştirdiğimiz noktadan sonra 4 tanesine çitlek yapıyoruz.2 sağ 2 sol olmak üzere 4 dünü birleştiriniz ve lifinizin kolunu oluşturunuz.

Daha sonra renk değiştirip balık sırtlarımızın üzerine diğer rengimizden balık sırtı yapıp aradaki zincirlerede balık sırtı yapıp elbisemizi arttırıyoruz.

Diğer kolda aynı işlemleri tekrar edip kol çıkarıyoruz. Kolları ayırdıktan sonra aynı şekilde 1 sıra beyaz 1 sıra renkli ip kullanarak 15 sıra örüyoruz.

15 sıra ördükten sonra etek bölümünü çitlek yaparak kapatıyoruz. Elbisemizin yakasının düz şekilde onada çitlek gidebilirsiniz. orayı birleştirmiyoruz ki elimiz oradan girip çıksın. İsteğe bağlı olarak kurdeleler ile de süs yapabilirsiniz. Güle güle kullanın

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın