İki Renk Kare Lif Modeli ve Yapılışı

yorumsuz
2.455 views

Evet hanımlar şimdi sizlere sade ama orta derece örgü bilgisi isteyen klasik lif modelleri birinin yapılışını tarif edeceğim. Kendimin ördüğü ilk modeller arasında yerini alan bu model yapılışı gayet basit ve sade bir modeldir. Kullanışlı bir lif modelidir. Her kızımızın çeyizinde kendine yer bulan bu model çeyizlerimizin olmazsa olmazlarındandır.
Kare lif örneği olan bu modelimizde 2 renk ip kullanıyoruz. Tercihinize göre kendi renklerinizi seçebilirsiniz. Ben bu renkleri tercih ettim. İpimiz kesinlikle makine orlonu olacak. Tığ numarası olarak ben 3 numarayı tercih ediyorum. Tarzına göre 2 veya 4 numaralı tığları tercih eden bayanlar da mevcut.
Şimdi modelimizin anlatımına geçelim.

İki renk kare banyo lif örneği

İlk etapta 3 zincir çekiyoruz. İlk 2 zincir sıkı 3. zincir ise hafif gevşek olacak şekilde ayarlıyoruz. Tığımızla ipi asılıyoruz ve 3. zincirimize 4 kere batıp 1 adet fıstık oluşturuyoruz. Daha sonra 1 zincir çekip tekrar fıstık oluşturuyoruz. Toplamda 7 adet beyaz fıstık ile başlıyoruz modelimize.
İpimizin rengini değiştirip 2 adet pembe fıstık oluşturuyoruz. Sonra tekrar beyaz ipi elimize alıp 6 adet beyaz fıstık oluşturuyoruz. Tekrar 2 pembe fıstık ile desenimizi ayarlayıp 5 beyaz fıstık ile ilk sıramızı tamamlıyoruz. İlk sıramız toplamda 22 fıstıktan oluşuyor. 23. fıstığımızı dönemeç olarak kullanıyor ve bir üst sıraya geçiyoruz. 23. fıstığın püf noktası ise büzmeden yapılacak olmasında. 23. fıstığı büzmeden üst sıranın 2. fıstığı ile birleştirip orayada bir fıstık yapıyoruz. Ve ikisini birlikte çekiyoruz.
Ve 1 zincir çekip çektiğimiz ikili fıstığın üzerine 1 fıstık daha yapıp çekmeden bir fıstık daha yapıp ilkinde olduğu gibi ikili fıstık oluşturuyoruz. Aynı işlemi 2 kez daha tekrar edip pembe ipimize geçiyoruz. Pembe ipimiz ilede ikili fıstık yapmaya devam ediyoruz. Lifimizin desenini oluşturduk.
Bu işlemi 2 sıra yaptıktan sonra 3. sıramıza geçiyoruz ve renklerimizi tersine kullanarak desenimizi oluşturmaya devam ediyoruz. 2 sırada bir kaydırarak deseni oluşturuyoruz ve yaklaşık 12-15 kez bu işlemi tekrar ederek ideal lif boyuna ulaşıyoruz. Fotoğrafta gördüğünüz lif 22 sıradan oluşmakta.

 

Lifimizi bitirdikten sonra 2 zincir çekip 4 parmak mesafe bırakıyor. İpi 2. zincirimizin altından geçip gizli bir şekilde geçirip ipimizi kesiyoruz. Şimdi gelelim kenar motiflerini yapmaya.
Elimize pembe ipimizi aldık. İlk etapta 1 sıkı iğne yapıp 1 zincir çekiyoruz. Sonra 1 örümcek yapıp 1 zincir daha çekiyoruz. Zincirimizin üzerine 1 adet fıstık yapıp üstüne 1 zincir daha çekiyoruz. Önceki yaptığımız zincirin üzerine fıstığı asılıp toparlıyoruz. Sonra aynı boyutta 1 örümcek daha yapıp lifimizin kenarındaki fıstıkların boşluklarına batıyoruz. Ve sıra sonuna kadar örümcekler oluşturarak lifimizin etrafını dönüyoruz. Bittikten sonra klasik kopar-sakla taktiğimizle lifimizi bitiriyoruz.
Lifimiz kullanıma hazırdır. Dilerseniz lifin herhangi 1 köşesinden dilediğiniz uzunlukta zincir çekerek askılık yapabilirsiniz.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın