Kahve Çekirdeği Örnekli Lif Yapılışı

yorumsuz
1.074 views

Kahve çekirdeği örneği görünüş olarak kahve tanelerine benzer.  Sevimli ve şirin bir örnektir. Kahve çekirdeği örneği ile olan lifler çok zarif durmaktadır.

 

Yapılışı: Bu örneğe başlamak için 4 ve 4’ün katları ile ilmek oluşturulur. Örnek 4’ün katları üzerinde ilerlemektedir.  3,5 numara şişe 44 ilmek ile başlanır. İki sıra ters örgü örülür.

Örgünün alt lastiği oluşturulur. Diğer sırada kahve çekirdeği örneği oluşturulmaya başlanır. Kenar ilmek sağ şişe alınır. Sol şişte bulunan 3 tane ilmeğin sondaki 3’üncü ilmeği öndeki 2 ilmek üzerinden geçirilir. Bu işleme aslında ilmek düşürme denir. Yani 1 ilmek eksiltilmiş olur. İlmek eksiltildiği zaman örgünün sayı düzeni bozulur. Bunun için 1 ilmek artışı yapılmalıdır ki sayı sabit kalsın.

 

Kahve Çekirdeği Desenli Banyo Lifi

 

İlmek düşürme ile 3 ilmekten geriye 2 ilmek kalır. İlk ilmek düz örülür. 1 İlmek arttırılır. Arttırılan ilmeğin yanındaki ilmekte düz örülür. Böylece tekrardan 3 ilmek oluşur. 1 ilmek ters örülür.  Tekrardan diğer 3 ilmek alınır. 1 İlmek düşürülür, 1 ilmek arttırılır ve yanındaki 1 ilmek ters örülür. Bütün sıra bitene kadar bu şekilde devam edilir.

Arka yüze geçildiğinde tüm ilmekler ters örülür. Daha sonra ön sıraya geçildiğinde tüm sıra düz örülür. Arka sıra tekrardan ters örülür. Sonra diğer sırada kahve çekirdeği örneği yapılmaya başlanır.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın