Kare Lif Yapımı – Anlatımlı

yorumsuz
5.642 views

En çok kullanılan lif modelleri arasında olan kare lif modeli yapımını anlatacağız. Basit bir anlatımla sizlerde rahatlıkla bu lif modelini örebilirsiniz.

 

İhtiyacımız olan 3 renk lif ipi. Biz beyaz, kırmızı ve yeşili kullandık modelimizde. Kırmızı ipimizle lifimizde kullandığımız elma deseni ördük. Yeşil ip ile elmanın sapını ve sapına bağlı iki yeşil yaprak ördük.

 

Lifimize başlarken iki zincir çekip ilk zincire batıp tek seferde çıkıyoruz. Oluşan bu halkanın içine 3 kere batarak belirli uzunluğa kadar ipi çekip tek seferde çıkıyoruz ve bir zincir daha çektiğimizde ilk bademimizi oluşturmuş oluyoruz.

 

Bu bademlerden 21 tane yaptıktan sonra ilk sıramız tamamlanmış oluyor.

kare lif yapımı anlatımlı

Üst sıraya geçebilmek için aynı şekilde iki badem yaparken ikinci bademde alt sıradaki 1. ve 2. bademin ortasına batarak yapıyoruz. Devamında ise ilk bademden çıkmadan ikinci bademide alttaki sıradaki iki bademin ortasına batarak yaptıktan sonra iki bademden de tek seferde çıkıyoruz. Bu işleme devam ederek ilk sırayı bitiriyoruz. İlk sıramız bittikten sonra ikinci sırada lifdeki modelimizi badem sayılarına göre yaparak tamamlıyoruz ve kullandıkça lifimizin sarkmaması için etrafına kirpik yaptıktan sonra lifimizi bitirmiş oluyoruz.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın