Kıvırcık Kare Lif Yapımı

yorumsuz
2.589 views

Kıvırcık lif yapımına ilk olarak kafes dediğimiz işlem ile başlıyoruz. Bu kafes işlemi için ipe tığ aracılığı ile 106 adet zincir çekiyoruz. Ardından da çekilen zincirlerden 6. sırada yer alan zincirin yuvasına tığ ile batıp ikili tırabzan yapıyoruz. İki zincir çektikten sonra da üçüncü zincir yuvasına tekrar batıp tekrardan ikili tırabzan yapıyoruz. Bu şekilde kutucuklarımız oluşturuyoruz. Geriye dönüş işlemlerinde de 5 zincir geriye döndükten sonra atığımızın üzerine alıp tırabzanların üzerlerine batıp yine kutucuk oluşturuyoruz. Bu sayede hep aynı işlem bütün file boyunca devam etmekte. 100 zincirin üzerine 29 kare ile başlayabilirsiniz. En ve boy ölçüsünün yine 29 olması gerekli. Tek rakamlar üzerinden eşit bir biçimde çalışılması lazım ve sonuç olarak ilk resimde ki gibi kare şeklinde bir file oluşmuş olacak.

Başlarken oluşturulan karelerin üzerlerine eşit şekilde sayılmasıyla ortadaki karenin işaretlenmesi yapılarak, hangi renk ile çalışma sürdürülecek ise (örnekte ortada ki beyaz renk) ortasına sıkı ilmek atıldıktan sonra karenin üst kısmına ipliğimizi tutturuyoruz. 3 zincir çektikten sonra buradaki çubuğun üzerine 4 tırabzan ile sıradaki çubuğa 4 tırabzan daha yapıyoruz ve bu şekilde en ortada ki karenin bütün çubuklarına tırabzanları yapınca en ortada ki daireyi oluşturmuş oluyoruz.

Bir sonra ki sırada ki rengi yapmak için yaptığımız küçük dairenin 2 kare üstünden başlarken hangi renk ile çalışma sürdürülecek ise (örnekte yeşil ve pembe renkler) ortasına sıkı ilmek atıldıktan sonra karenin üst kısmına ipliğimizi tutturuyoruz. 3 zincir çektikten sonra buradaki çubuğun üzerine 4 tırabzan ile sıradaki çubuğa 4 tırabzan daha yapıyoruz. Bir üst sıraya 4 tane tırabzan daha yapıp L şeklinde bir görünüm elde ediyoruz. Bütün karenin köşelerine tırabzan yaparak ilerliyoruz.

Aşağıya inerek yine 4 tırabzan yaparak lif örneğini örmeyi sürdürüyoruz. Başladığımız yere geri dönerek aynı işlemleri tekrarlıyoruz. Her zaman 4 adet ikili tırabzan şeklinde doldurma işlemi yapılmakta. Sağa doğru ilerleyerek aynı işlemleri tekrarlıyoruz. Tekrar üst kenara da 4 adet tırabzan yapıyoruz. Sola doğru örneğimizin akışını sürdürüyoruz. Ortada yer alan karenin alt kısmına yine 4 adet tırabzan yaparak işlemler sürdürülüyor. Bu sayede bütün kareleri tamamlamayı hedefliyoruz. Bu şekilde lif modelinin tüm karelerini tamamlıyoruz. Ardından da en başta çekilen zincirin tepesine batıyoruz. Birleştirerek 2 zincirden sonra ipliğimizi kopartıyoruz.

Daha sonra da bu işlemleri aynı şekilde istenilen renklerde yaparak örneğimizi tamamlıyoruz ve kullandıkça sarkmaması için etrafına ister örnekte ki gibi ister de istediğiniz gibi etrafına kirpik yaparak lifimizi tamamlıyoruz.

 

 

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın