Nazar Boncuğu Desenli Lif Modeli

yorumsuz
16.628 views

Ülkemizin ve halkımızın kültüründe yer edinen nazar boncuğu günlük hayatımızda her alanda karşımıza çıkıyor. Gerek takılarımız ev eşyalarımız  kıyafetlerimiz,  gibi çeşitli alanlarda kullanılan nazar boncuğu motifi batıl inanç kategorisine girse de halkımız  bu motifle içli dışlı olmuş yeni alınan herşeye nazar boncuğu takılabilir. Gençlerimizde çeyizlerinde nazar boncuklu ürünlere bol bol yer vereceklerdir. Onlara bir takviyede ben bu lif modelim ile vereceğim. Örülmesi gayet basit olan bu modeli örmesi  birkaç gününüzü almaz. Bu modelimizin yapılışını anlatmaya geçelim haydi!

Renklerimiz belli  bu lif modeli renk seçme konusunda fazla alternatifimiz mevcut değil. Mavi ve tonları sarı ve beyaz renklerini kullanabiliriz. Bu modelimizde ipimiz spor orlon olacak. ve tercihe göre 2.5 3 numaralalı tığlar kullanılabilir.

Şimdi lifimizin yapılışına geçiyoruz. İlk etapta 6 zincir ile işleme başlıyoruz. Zinciri birleştirip bir halka meydana getiriyoruz.Halkamızın içine 6 adet fıstık yapıyoruz. Her fıstığımızın arasına 2 zincir ilave ediyoruz. 6. fıstığımız ile ilk fıstığımızı birleştiriyoruz. 2. sıraya geçerken arardaki zincirlerin arasına 1 fıstık yapıp 3 zincir çekiyoruz. Aynı yere bir fıstık daha ilave edip halk dilinde balık sırtı olarak geçen işlemi gerçekleştiriyoruz.  Balık sırtı bittikten sonra tekrar 2 zincir çekip  balık sırtı yapmaya devam ediyoruz. 6 adet balık sırtı oluşturuyoruz. 3. sıraya geçerken balık sırtımızın üzerinden balık sırtı yaparak arasına 1 adet fıstık ekliyoruz. 1 fıstık 1 balık sırtı şeklinde birleştirerek bitiriyoruz.

Diğer  rengimize geçiyoruz.  Bu lif modelimiz ortadan başladığı için arttırarak çemberi genişleteceğiz.

Diğer rengimize geçerken bir zincir çekip ikisini bağlayıp birleştiriyoruz ve ilk rengimizle işimişi bitiriyoruz. 2. sırada 1 fıstık yapıyoruz. 2 fıstık üst üste yapıp 2.sini büzmeden alttakine batıp örmeye devam ediyoruz. Bu şekilde arttıra arttıra 2 sırada kullandığımız renk ile devam ediyoruz.  Arttırdığımız sıralarda aralara zincir çekmeyi unutmuyoruz. 3. rengimize geçip aynı şekilde 2 sırada bu şekilde örüyoruz. Tekrar ilk rengimize dönüp arttırma işlemine devam ediyoruz. 3 sırada maviden örüyoruz. Arttırma işlemlerinden 6 adet baklava dilimi  oluşturup çemberi tamamladıktan sonra  baklava dilimimizin 1 tanesine 4-5 sıra fazla örüp ağız kısmını oluşturuyoruz. ve 2 kısımlı lifimizin ilk kısmını tamamlıyoruz. Elimizdeki parçanın aynısından bir daha  örmek için ilk parçamızın sonuna 2 zincir çekip 4 parmak uzatarak alttan geçirip koparıyoruz. Gizli bir düğüm atarak ilk parçamızı bitiriyoruz. Bu işlemi yapmamızın sebebi sökülmesini engellemek. İlk parçamızı bitirdikten sonra parçanın aynısından bir daha örüyoruz ve eşit bir hal alana kadar örmeye devam ediyoruz.

Nazar boncuğu lif örneği

Parçalarımızı birleştirmek için eşitliği sağlıyoruz ve farklı bir renk ip ile veya ana rengimiz ile birleştirme işlemini yapabilirsiniz. Fazladan ördüğümüz baklava dilimimiz açık kalacak şekilde diğer kısımları sıkı iğne ile birleştiriyoruz. Daha sonra tığ isi 5 zincir çekip sıkı iğne ile batıyoruz. Lifimizi çevreleyene kadar bu işlemimizi tekrar ediyoruz ve özenli bir şekilde lifimizin etrafını dönüyoruz. Ağız kısmına ise çift taraflı olarak birleştirmeden aynı işlemleri tekrar ediyoruz. Daha sonra  50 60 cm kadar zincir çekip zinciri lifimize geçirip iki ucunada fıstıklı çiçek motifi yapıyoruz.Öncelikle zincirimizi geçirmemizin sebebi .Fıstıkların lifin içinden geçmeyecek büyüklükte olması.  Zincirimize fiyonk şeklini verip modelimizi hazır hale getiriyoruz. Modelimiz kullanıma hazırdır.

İyi günlerde kullanmanızı dilerim. Zor gibi gözükse de gayet kolay olan bu modelimiz. Aynı işlemi 2 kere tekrar edeceğimizden ötürü biraz vaktimizi alıyor. Ayrıca bu modelimizi tek parça halinde de yapabilirsiniz. Düz yuvarlak nazar boncuğu yapıp baklavanın ağzını uzatmadan da kullanabilirsiniz.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın