Ne Sıklıkla Banyo Lifimi Değiştirmeliyim?

yorumsuz
397 views

Yorucu bir spor veya yorucu bir iş gününden sonra havanın sıcaklık derecesinin ne olduğu fark etmeksizin sıcak bir duş almak birçok kişinin en rahatlatıcı şeydir. Fakat bu sefer duşa başlamadan önce bir farklılık yapın. Hemen, her duşta kullandığınız banyo lifinizi elinize alın ve bu lifi en son ne zaman yenilediğinizi hatırlamaya çalışın. Eğer tam olarak lifinizi ne zaman değiştirdiğinizi hatırlamıyorsanız muhtemelen lifinizi değiştirmeyeli hayli zaman geçmiş demektir. Belki bu yaptığınız hareketle gerçekten tutumluluk yaptığınızı düşünebilirsiniz oysa sürekli olarak kullanmakta olduğunuz banyo lifini doğru zamanda değiştirmiyor olmanız demek, her duş esnasında içerisi bakterilerle dolu olan bir lifi temizlenmek için kullanmaya çalışmanız anlamına geliyor. Oldukça ironik görünüyor öyle değil mi? Banyo lifleri herkesin rahat bir banyo ve yeteri hijyeni sağlaması için tercih ettiği en büyük banyo ihtiyaçlarının arasında yer alıyor. Fakat maalesef birçok kişi bir kere banyo lifi edindikten hemen sonra aylarca ve hatta yıllarca bu lifi değiştirmiyor. İnternet lif modelleri konusunda yeterince zengindir. Bir çok model bulup örebilir yada satın alabilirsiniz. Bu da aslında bize hijyeni değil bakterileri ve muhtemel riskleri yanında getiriyor. Bakteri yuvası haline gelmiş olan lifler temizlenmek için kullanmak göz ile bakıldığında işe yarasa da aslında mikroskobik olarak bakıldığında ne kadar büyük bir hijyen zafiyeti olduğunu gösteriyor.

 

Ufakça lise derslerinden bir hatırlatma yapacak olursak eğer bakterilerin en çok nemli ve yeteri sıcaklığa sahip ortamları sevdiğini biliyoruz. Bu ortamları sevdikleri için bakteriler uygun şartlara sahip olan ortamlarda çok daha hızlı ve sık üreyebilirler. Yani, bakterilerin üremesi için evinizde en uygun yerlerin başında banyolarınız gelir. Banyo içerisinde zararlı organizmalar ve bakteriler kısa süre içerisinde tahmin edemeyeceğiniz oranlarda büyüyebilir. Siz, banyo lifinizi değiştirmediğiniz süreç içerisinde de bu bakteriler sürekli olarak sizin vücudunuz ile temasa geçer ve hızlı bir şekilde banyo lifinizde yayılmaya başlayarak bu işin son durağını vücudunuzun her bir köşesi olarak tamamlamaya başlar. Bakterilerin vücudunuza geçiş yapmasının sonucunda ise vücudunuz üzerinde döküntüler ve alerjik yapılar meydana gelebilir. Tabii, şanslıysanız sadece bunlar ile kurtulabilirsiniz. Ciddi enfeksiyonlar meydana geldiğinde ise çoğu zaman bu mikroplar ile baş etmek çok daha zor bir hal alıyor. Banyoda diş fırçaları gibi kendimize özel lif örnekleri lif olması daha faydalıdır.

 

Peki, o halde ufakça bir özet geçelim. Banyolarımız içerisinde bakteriler sıklıkla ve hızla üreyebilir. Bu üreme esnasında ilk duraklarından biri de bizim belki gündelik olarak kullandığımız banyo lifleri olur. O halde, vücudumuzun bu bakterilerin yuvası haline gelmemesi ve çok daha hijyenik bir şekilde kullanım için bir banyo lifi ne sıklıkla değiştirmeliyiz? İşin aslı, dermatolog hekimler bir banyo lifinin fazla üç veya dört hafta süresince kullanmamızı öneriyor. Bu süreyi aşmış olan banyo lifini hala kullanmaya devam etmek ise hem enfeksiyon hem de deri hastalıkları riskine davetiye çıkartmak anlamına geliyor. Bu üç veya dört haftalık süreç içerisinde bize hijyeni sunacak olan banyo lifleri, bu süreden sonra kullanılmaya devam edildiğinde ise çoğu zaman hijyen değil aksine bakterileri sunuyor. Bu zararlı bakteriler de çeşitli cilt hastalıklarını hemen yanında getiriyor. Üç veya dört haftalık süreç içerisinde sadece banyo liflerimiz bakteriler tarafından işgal edilmeye başlanmıyor. Birçok kişinin banyo lifini kullanmasının amacı aynı zamanda da rahatlamaktır. Çünkü banyo lifleri vücudumuz üzerinde peeling etkisine sahiptir. Fakat bu süreç aşıldıktan sonra vücudumuzda yaratmış olduğu peeling etkisi de sona ermeye başlıyor. En kötü ihtimalle ve sıklıkla banyo lifi kullanmadığınızı düşündüğümüz ihtimalde dahi maksimum yedi veya sekiz hafta içerisinde banyo lifinizi yenisi ile değiştirmeniz gerekiyor.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın