Neden Lif Kullanmalıyız? – Banyo Lifinin Faydaları

yorumsuz
10.304 views

Banyo yaparken amacımız elbette temizlenmektir. Fakat bunun yanında banyo yaparken aslında vücudumuzdan ölü deriyi uzaklaştırmak, deriyi derinlemesine temizlemek ve vücudumuzdaki kiri arındırmak gerekir. Bunları yapmak için ne yazık ki sadece duş jelleri, sabunlar yeterli gelmez. Bütün bunları sağlamak için size önereceğimiz şey kesinlikle banyo lifidir.

 

 Banyo lifi nedir ve neden kullanılmalıdır?

 

Lif,  Avrupa ve Amerika kıtalarında yaygın olmamakla birlikte Türkiye’de oldukça yaygın bir kullanım oranına sahiptir. Her sabah duş almak her ne kadar günümüzde yaygın bir eylem olsa da bu durum her zaman böyle değildi. Türk kültüründe hamamların ne denli önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Kese olarak bilinen sert yapıdaki bezin her Türk eve girmiş, banyoların olmazsa olmazına verilen isimdir banyo lifi. Geleneksel Türk kültüründe her daim duş almak mümkün değildi. Bu yüzden derinlemesine temizlik yapmak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için kese yapmak oldukça önemli bir yere sahipti. Atalarımızdan gelen bu miras ile birlikte banyo lifi duşlarımızda yerini almış bulunmaktadır.

Banyo lifinin cildinize uygun duş jelleri veya beyaz sabunlarla kullanıldığında cildin üstündeki ölü deriyi temizleme, gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olma, sabun veya temizleyici etken maddenin vücuda nüfuz etmesini kolaylaştırma gibi etkenleri vardır. Ölü deriden arınan cilt daha sık yenilenir ve taze bir görünüm elde edilir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu bilindiği üzere banyo lifi de kullanılırken cilde fazla baskı yapılmamalıdır. Fazla baskı ciltte tahrişe sebebiyet verebilir. Bunun dışında banyo lifi-kese kullanımı cildi yenileyecek ve gençleşmesine yardımcı olacak faydalı bir mirastır.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın