Pembe Beyaz Papatya Lif Modeli Yapımı

yorumsuz
15.024 views

Temizliğine önem verenlerin vazgeçemediği geleneksel el işlerinden olan lif modelleri gerçekten vücut temizliğinde etkili olarak kullanılıyor. Pek çok teknik ile birbirinden güzel modellerin oluşturulduğu lif modelleri içerisinde günlük lif modeli olarak genellikle kare olanlar tercih ediliyor. Hem geniş hem de ele avuca sığabilen lif tasarımları içerisinden sizde birini denemek istiyorsanız pembe beyaz papatya lif modeli yapabilirsiniz.

Hazırlanışı oldukça kolay olan pembe beyaz lif modeli için pembe ve beyaz renkte lif ipi almanız ve bu iplerin kalınlığına uygun tığ almanız gerekiyor. Papatya modeli adı verilen tekniği bilmeniz halinde daha kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu modelin boyutlarını değiştirebilir ve daha ufaklarını ya da daha büyüklerini hazırlayabilirsiniz.

 

 

Pembe Beyaz Papatya Lifin Yapılışı Nasıldır?

 • İlk olarak 92 adet zincir çekin. Daha sonra 8 zincir sayıp sekizinci zincirin içerisine batırın ve 2 adet zincir çekerek üçüncü defada zincirleri birleştirin ve ufak bir kutucuk oluşturun.
 • İki zincir çekin ve alt kısımdaki 92li zincirden üçüncü zincirin içine batırın ve 2 zincir çekerek kutu oluşturun. Yine 2 adet zincir çekip 92li zincirden üçüncü zincire batırın. Toplamda 29 adet kutunuzun oluşması gerekiyor. Bunun için 92li zincirin hepsini bitirmelisiniz.
 • Bütün zincirler bittikten sonra 5 zincir çekin ve oluşan alt kutucuğun tırabzanına batırın. 2 adet zincir çekin ve oluşan kutuyu kapatın. Kutuyu kapattıktan sonra köşeden 4 adet fıstık dolgusu çıkarın ve kapatmadan yandaki tırabzandan da 4 adet dolgu çıkarın ve kapatmadan üçüncü tırabzana geçerek buradan da 4 adet fıstık dolgusu oluşturun. Açık fıstıkları birleştirin. Üçlü fıstığın üzerine bir adet daha fıstık çıkarın ve bu fıstığı kapatın. 2 adet zincir çekip alt kısımdaki tırabzana batırın. Fıstık yaprakları ve ufak bir kutucuk oluşmuş olmalı.
 • Yeniden fıstık yapmak için tırabzana batın ve 4lü dolguya sahip 3 adet üzeri açık fıstık yapın ve birleştirin. Üzerine ise bir adet kapalı fıstık yapıp yeniden zincir çekin ve köşeye batırın. Burada ufak bir kutucuk oluşturun.
 • Her papatya yaprağı oluşumundan sonra bir adet kutucuk yaparak sırayı bu şekilde tamamlayın. Buraya kadar olan işlemlerde pembe rengi kullanın. İlk sırada 7 adet fıstık yaprak oluşmuş olmalı. Son kısma 2 zincir yapıp köşeye batırarak bir kutucuk yapıp ikinci sıraya geçin.
 • İkinci sırada 5 adet zincir çekin ve alt köşeye batarak kutucuk haline getirin. Oluşan kutucuğun yanına iki zincir çekin ve altta oluşan çiçeğin orta kısmına batarak bir adet 4lü fıstık yapın. Üzerini kapatmadan ikinci kez çiçeğin ortasına batın ve 4lü dolgulu bir fıstık daha yapın. İki zincir çekip sıradaki tırabzana batırın ve kutucuk oluşturun.
 • Sıradaki çiçeğin ortasına gitmek için 2 adet zincir çekin ve çiçeğin ortasına batarak iki adet 4lü dolgulu üzeri açık fıstık yapın ve kapatın. Aynı şekilde sırayı tamamlayın.
 • İkinci sırada iki yaprak iki tırabzan şeklinde bir görüntü oluşması gerekiyor.
 • Üçüncü sıraya geldiğinizde 5 zincir çekin ve bir alttaki tırabzana batarak kutucuk oluşturun. Yanına iki adet daha kutucuk oluşturun ve 2 zincir çekip fıstık oluşturmak için 4lü dolgulu üzeri açık 3 adet fıstık yapın ve üzerini kapatın. Üzerine bir adet daha fıstık yapın ve fıstığı kapatın.
 • Papatyanın alt kısmını yaptıktan sonra bir adet kutucuk daha oluşturun ve sıra bitene kadar bir kutu ve 4 papatya yaprağı şeklinde sıranızı tamamlayın.
 • Üst sıraya çıktığınızda ise 4 adet kutu ve sonra 2 adet yaprak oluşturun. Bu şekilde ikinci çiçeklerinizde ortaya çıkacaktır. İlk sırada pembe ikinci sırada ise beyaz ip kullanmalısınız.
 • Üçüncü çiçekleri oluştururken aynen alt sıradaki işlemleri uygulamaya çalışın. Bu şekilde kaç sıra yapmak isterseniz ilerleyebilirsiniz.
 • Son olarak lifinizin kenarlarına da fıstıklar dizerek çerçeve yapabilirsiniz.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın