Sekizgen Lif Nasıl Örülür?

yorumsuz
716 views

 

Pek popüler bir lif modelleri  içinde olmasa da kullanışlı lif örnekleri içinde sayılır. Sekizgen lif modeli günlük banyoda rahatça kullanılabilecek bir model. Dilimiz döndüğünce sekizgen lif nasıl örülür sorusuna cevap vermeye çalıştık. Örmek isteyen hanımlara kolay gelsin.

 

Bu lifi yaparken ikili fıstık örgüsü kullanıyoruz. Yani İki kez ilmek çekerek oluşturduğumuz bir fıtığı sadece ikinci bir fıstıkla birleştiriyoruz. Bu örneği yapmaya başlarken ilk olarak ortada sarı renkle örülmüş olan kareyi yapıyoruz. Bunun için de;

  • 8 fıstığı üst üste yaparak 8’li fıstık zinciri yapıyoruz. Fıstıkları iki ilmek kullanarak oluşturuyoruz.
  • İkinci kata ve diğer 9 katı hazırlarken önce iki fıstığı üst üste yapıp batarak oluşturduğumuz fıstıkla birleştirdikten sonra bir fıstık yapıp ikinci fıstığı batarak yapıp birleştiriyoruz. Bu şekilde 9 sıra ördükten sonra orta karemizi hazır hale getirmiş oluyoruz.

 

Sekizgen Lif Modeli

Sarı renkli kısmı hazırladıktan sonra beyaz ipi kullanarak karemizi ikili fıstık örgüleri ile çevreliyoruz. Karelerin köşelerini geçerken fıstık örgüsü kullanmak yerine örümcek örgüsü kullanıyoruz. Bu şekilde dört katı üst üste örüyoruz ve her katta örümcek örgüsü yaptığımız kısımları bir sayı artırıyoruz. Yani birinci katta bir, ikinci katta iki şeklinde olacak biçimde örgümüzü yapıyoruz.  Beyaz iple 4 kat ördükten sonra sarı iple de aynı şekilde örgümüzü genişleterek 4 kat daha örüyoruz. Bu lif modelinde çerçeve olan kısmı bildiğimiz tığ örgüsü sırıklar kullanarak çiçek çerçeve yapıyoruz. Yani aynı deliğe batarak yaptığımız sırıklara 3 zincir yapıp sırığın tepesine batarak çiçek oluşturuyoruz. Böylelikle her battığımız yerde üçlü çiçekler olacaktır. Üçlü çiçekleri yaptıktan sonraki deliğe sadece zincirle batıp sırık yapmadan çıkıyoruz. Böylece lifimizi tamamlamış oluyoruz. Böylelikle bir lif modeli anlatımızın daha sonuna geldik.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın