Su Dalgası Lif Modeli ve Yapılışı

yorumsuz
1.073 views

Örgü geçmiş dönemlerde insanların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılırdı. Günümüzde örgü hobi amaçlı yapılmaktadır. Örgü özellikle bayanları hem ruhsal açıdan hem de maddi açıdan rahatlatan bir uğraştır. Bayanlar örgü ile birlikte günlük yaşamın stresinden uzaklaşır. Bayanlar örgü örerken gösterdikleri çaba ve uğraşlar ile ortaya ürün çıkardığı zaman mutlu olurlar. Bazı bayanlar örmesi kolay olan ürünleri tercih eder. Bunlardan biri de liflerdir.

Lifler örmesi zevkli ve ürün çeşitliliği fazla olan örgülerdir. Her kızın çeyizde bulunan lifler vazgeçilmez ihtiyaçlardandır. Her renkten ve modelden lif örülebilir. Lif örmesini seven bayanlar değişik modelleri ve renkleri uygulamayı tercih ederler. Yeni bir lif modeli arayan bayanlar için su dalgası modeli oldukça güzel bir örnektir. Zaman almayan, çabuk ilerleyen bir modeldir. Fazla ip tüketilmeden örülen liflerdendir.

Su dalgası modeli liflerde, bebek battaniyelerinde, hırkalarda, yeleklerde ve şallarda kullanılabilecek örneklerdendir.

Sitemizde sizler için su dalgası lif modelinin anlatımı yapılarak resimli uygulaması da yer almaktadır.

Su dalgası lif örneği
Su Dalgası Banyo Lifi Yapılışı:

İstenilen renkte bir lif ipi alınır. Şişe 55 ilmek atılır. İlk iki sıra ters ilmek örülür. Bunun sebebi lifin daha düzenli durmasını sağlamaktır. Daha sonra su dalgası modeli oluşturmak için üçüncü sıraya geçilir.

Örmeye başlarken kenar ilmek sağ şişe alınır. Kenar ilmeğin karşısında sol şişte yer alan ilmekörmeden alınır. Sol şişte bulunan üçüncü ilmek ters örülür. Önemli olan nokta bir ilmeği örmeden diğer yanındaki ilmeği örmektir. İp boş ilmekten, yani örülmemiş ilmeğin üzerinden geçirilir. Yanındaki ilmek örülür. (bir boş alınır, bir örülür) Bu işlem tüm sıra boyunca yapılır.

Lifin arka bölümüne geçildiği zaman ise ters örgü örülür.  Ters örgünün diğer adı haroşadır. Sıra bitene kadar örülür. Birinci sıranın motifi bu şekilde tamamlanır.

Üst sıraya yani motifin ikinci sırasına geçildiği zaman altta alınan ilmeğin çaprazından ilmek alınır. Oluşan su dalgaların üst üste gelmemesi gerekir. Bir sıra çapraz olmalıdır. Eğer üst üste gelirse motif oluşmaz. İkinci sırada ilmek kaydırıldığı için üst üste gelmeden lif modeli oluşturulur.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın