Yıldız Lif Nasıl Örülür? – Anlatımlı

yorumsuz
15.345 views

Bu sefer yıldız lif modelleri için güzel bir yıldız lif örneği yapılığı anlattık.  Yıldız lif, açık mavi ve beyaz ip kullandığımız bu model göze çok hoş gelmese de kullanışlı bir modeldir. Banyolarımızda günlük kullanım için uygun bir banyo lifi diyebiliriz. Anlatım kısmında olabildiğince sade bir dil kullandık ki anlaşılması kolay olsun. Lif örmeye yeni başlayan bir kızımız bile çok rahat örebilecektir.

 

Yıldız Lif Yapılışı

Çeyizlik lifler içinde en çok tercih edilenlerden biri olan yıldız lif modelini farklı renk iplikler kullanarak farklı şekillerde de rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Bu lif için öncelikle 5 tane zincir yapıp yuvarlak oluşturuyoruz. İlk sırada 6 tane fıstık örüyoruz. Bu fıstıklar arasında iki zincir kullanıyoruz. İkinci sıraya çıktığımız zaman üç kez batarak fıstık oluşturuyoruz. Alt katın her zincirli kısmına üç tane fıstık yapıyoruz. Bu fıstıklar arasına da bir ya da ipinizin inceliğine göre 2 adet zincir çekiyoruz. Bu sırada 5 boşluk doldururken diğer boşluğa geçerken bir tane fazla zincir çekiyoruz. Bu zincirler sayesinde orta kısımda bulunan zincirimizi oluşturmamız mümkün olacaktır.

Üçüncü sırada her bir zincirlik kısma bir fıstık yapıyoruz. İki zincir çekilmiş olan köşe kısımlarına ise iki fıstık yapıyoruz, ama bu fıstıklar arasında da yine iki zincir yapıyoruz. Dördüncü sırayı da aynı şekilde yaptıktan sonra beyaz iplik kullanarak dört sıra daha aynı yolu izleyerek lifimizi örüyoruz.

 

Ortadaki beşgen oluştuktan sonra mavi iplikle öreceğimiz ve yıldız şekli verecek olan kısmı yapmaya başlıyoruz. Bu kısımda da her sırada azaltma yaparak fıstıkları oluşturuyoruz. Köşe kısımlarında ise örümcek örgüsü kullanarak yuvarlak oluşturuyoruz. Daha sonra çerçeve kısmını yapmak için beyaz iplikle bir sıra örümcek örüp ikinci kısımda her örümceğin ortasına birer çiçek yapıyoruz. Köşe kısımlara geldiğimiz zaman ise üç çiçek yapıyoruz.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın