Yıldız Örnekli Banyo Lifi

yorumsuz
1.092 views

Lifler banyoların vazgeçilmezlerindendir. Her evde bulunduğu gibi her kızın çeyizde de birbirinden güzel şekil ve motiflerle örülmüş lifler vardır. Örgü çeşitleri incelendiğinde en çok çeşit lif modellerinde bulunur. Tığ ve şişle örülen modeller vardır. Lifleri örmesi oldukça kolaydır. Fazla da zaman almaz. Hediye de edilebilen alternatifli eşyalardandır.

Liflerden bu kadar bahsetmişken sizler için sitemizde güzel ve zarif bir lif örneği olan yıldız modelini göstereceğiz. Hamarat hanımların öreceği çok zarif ve şık bir örnektir.

Yapılışı: Yıldız örneği, gökteki yıldızların örgü ile motifleşmiş biçimidir.  Yıldız örneği duruş ve kullanım açısından çok güzel bir örnektir. Bu örnek ister lif, ister yelek, ister bebek battaniyesi ve şal modellerinde rahatlıkla kullanılabilir. Oldukça basit bir örnektir. Yıldız örneği yaptıkça zevk ve şevk ile örülen, yormayan bir modeldir.

Yıldız örneği örgünün arka tarafında oluşmaktadır. Her model örgünün ön yüzünde meydana gelmez. Yıldız örneği de örgünün arka cephesinde oluşan bir modelidir.

Yıldız örneğini oluşturmak için kendine has bir ilmek düzeneği vardır. Yıldız örneği 4’ün katlarıyla kurulabilen bir modeldir.  Böylece açıkta hiçbir ilmek kalmadığı gibi örnekte sorunsuz oluşur. 3,5 numara şişe 56 ilmek geçirilir. İlk iki sıra ters örgü ile örülür. Örgünün ilk sırasında örneği oluşturmak çok zor olduğu için iki sıra ters örgü örülür.

1. Sıra: Örgünün ilk ilmeği yani sol şişte bulunan kenar ilmek örülmeden sağ şişe alınır. Kenar ilmekten sonra sağdaki şiş, soldaki şişte bulunan üç ilmeğe birden batırılır. Sağ şişin üzerine ip geçirilir. Ters örgü ile ilmek sağ şişe çıkarılır. Bu ilmek sağ şişte kalır. Bu birinci ilmeğimizdir. Sol şişteki üç ilmek şişten çıkarılmaz. Üç ilmek de sol şişin tarafında durur. Birinci ilmeğin bulunduğu sağ şişe örgü ipi ( hiçbir alana batırılmadan ip geçirilir.) bir sefer dolanır. Böylece ikinci ilmek oluşturulur. Sağ şişte iki tane ilmek varken tekrardan sol şişte bulanan üç ilmeğin aynı noktasına batırılır. Tekrardan ilmek alınır. Batırılan alandan ilmek çıkarılır. Böylece üçüncü ilmekte oluşturulmuş olur. Sol şişte bulunan üç ilmek bırakılır. Üç ilmek böylece hem kesilmiş olur. Hem de arttırılmış olur. Üç ilmeğin yanındaki bir ilmek ters örülür. Bütün sırada bu işlem yapılır. Üç ilmek alınarak hem arttırılır. Hem de eksiltilir. Yanındaki bir ilmek de ters örülür.

Yıldız örnek lif

1. Sıranın Arkası: Örgünün arka bölümüne geçildikten sonra tüm sıra ters örülür. Ters ilmek modelin oluşması için gereken zemini hazırlar. Ters örgü bittikten sonra yıldızlı bölüme geçilir. Diğer alanda tekrardan yıldız model yapılmaya başlanır.

Bu örnekte dikkat edilmesi gereken nokta üst sırada örnek oluşturulacağı zaman aynı noktalarda değil ara noktalarda oluşturulmasıdır. Yani bir önceki sırada yapılan yıldızların ortasındaki alanlara yıldız şekli yapılmalıdır.

2. Sıra: Aynı örgünün üst sırasında yeni yıldız oluşturulacağı zaman kenar ilmek alınır. Yıldızın bir bacağı örülür. Tek ilmek örülür. Sonra üç ilmek birden alınır. (birinci sırada yapılan işlem devam eder. (bu üç ilmek üç arttırılıp, üç eksiltilir)

Bu örgü modelinde yıldızların ayakları birbiri ile çapraz olmalıdır. Lif diyagramında yıldız şekli çapraz olarak ilerlemelidir. Yani iki yıldızın ortasına yıldız şekli oluşturulmalıdır. İki yıldızın arasında örülen bir ilmek ortada kalmalıdır.

Yıldız örneği oldukça basit bir örnektir. İlk iki sıranın kurulumu sağlandıktan sonra çok kolay bir şekilde ilerler. Zengin ve etkileyici bir duruşa sahip olan  modeldir.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın