Yuvarlak Lif Nasıl Yapılır? – Anlatımlı

yorumsuz
1.741 views

Bugün yeni bir modeli anlatacağız. Yuvarlak lif nasıl örülür? Şimdiye kadar hiç anlatımlı yuvarlak lif yapmamışız. İlk örneği bugün vereceğiz. Model netten alıntı, yapılışı tamamen bizden. Kolay gelsin hanımlar.

 

Yuvarlak lif modelleri atasında yer alan lifi örerken hem fıstık örgüsünden hem de tığ sırıklarından yararlanacağız. İlk olarak ipin kalınlığına göre 7-8 zincir çekiyoruz ve yuvarlak oluşturuyoruz. Daha sonra bu yuvarlağa bir kez batarak oluşturacağımız fıstık örgüleri ile yuvarlağımızın ilk katını oluşturuyoruz.

 

İkinci kata çıktığımız zaman yine fıstık örgülerini kullanıyoruz. Ancak alt sıranın her başına iki kez batarak yuvarlağımızın genişlemesini sağlıyoruz.

 

Üçüncü kata çıktığımızda beyaz ip kullanıyoruz ve önce bir tane tığ örgüsü yapıyoruz. Sonra fıstık örgüsü yapacağız ancak bu fıstığı yaparken bir sonraki fıstığın başına batmak yerine tığ örgüsünü yaparken kullandığımız başın bir öncesine batıyoruz. Yine tığ örgüsü sırık yaptıktan sonra bir önceki kısma gelerek fıstık örgüsünü yapıyoruz. Beyaz iplikle bu sırayı aynı şekilde tamamladıktan sonra dördüncü kata çıkıyoruz.

Yuvarlak Lif Yapılışı

Dördüncü katta yine renkli ipimizi kullanıyoruz ve bu kez tığ örgüsü sırıklarımızı iki tane yapıp fıstık örgüsünü iki sırık öncesine batarak yapıyoruz. Bu şekilde dördüncü sırayı da tamamladıktan sonra beşinci sırada beyaz ip kullanıyoruz ve tığ sırıklarını üç kez yapıp fıstığı üç sırık öncesine batarak yapıyoruz. Altıncı sıraya çıktığımız zaman bu kez renkli iplikle tığ sırıklarımız 4’er adet olacak ve fıstığı 4 sırık öncesine batarak yapacağız. Yedinci sırada da yine renkli iplik kullanarak bu kez 5 sırık yapıyoruz ve fıstık örgüsü için 5 sırık öncesine batıyoruz.

 

Yuvarlağımızı tamamladıktan sonra çerçevesini yaparken yine beyaz ip kullanıyoruz ve tığ örgüsü sırıkların başına zincirle gül yapıyoruz. Yatık durması için dördüncü sırığın gülünü alt katın fıstık örgüsü ile birleştiriyoruz ve tekrar sırık yapmak için dört zincir çekiyoruz ve lifimizi tamamlıyoruz. Daha büyük bir çember yapmak için dilerseniz tığ örgülerini bir kez dolayarak yapmak yerine iki kez dolayarak 4 kez çekme işlemi yaparak oluşturabilirsiniz. Fıstık örgülerini yaparken de daha uzun çekmeniz toplanmaması açısından faydanıza olacaktır.

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın